Vad kul att du tycker att det är fint! Jag jobbar hårt med att göra iordning min trädgård efter de gamla ägarna. De var gamla och orkade inte sköta den så mycket.
Men det är långt ifrån klart och dom stackars växterna får flytta titt som tätt för att jag har missbedömt bla storlek och färg.. Men det ska väl inte gå för lätt antar jag.
Kul är det iaf!!!
Nu till din fråga.. Babbelmaijan gick igång igen..
Den rosa heter Alunrot eller Heuchera Sanguinea. Dom är jättesöta! Ska delas ca vart tredje år eftersom rötterna kryper ur jorden(läste det på nätet). Nu när jag har kollat på mina plantor så ser man faktiskt att det sitter skott som är nästan i luften. Blir att dela på dom sen.
Finns även en rödbladig nejlikrot, Heuchera Micrantha, med gräddvita eller rosa blommor. Dom är också jättefina. Dom brukar jag ha i höstplanteringar i krukor för den fina färgen på bladen.
Lycka till!