Full version: Ljusets inverkan
Överbölingen
Visst är det underligt men solklart ändå!
Tittade just ut genom fönstret åt norr över lägdorna. Jag ser att det är grönt. Det är det fenomenet som ger oss här och längre nordanut möjligheter att odla och stundtals få kraftigare och fullväxta växter än där nere = söder om dalälven.
Nu exploderar det hos oss. Vitsippor och lewisior blommar samtidigt. Tulpanerna är ovanligt tidiga i år och snart överblommade. Narcisserna blommar lite olika var de står på gården. Lundvivorna är överspelade. Gullvivorna är på väg ut. Peonia tenuifolia skall till att slå ut. Både äkte och s k bastarder. Rosenpionen ligger strax efter. vårkragarna börjar att skrumpn. Daggranunklerna är som vackrast. Lewisia tweedei blommar för fullt. Häggen är på tillbakagång och syrenerna är sprickfärdiga. Gentiana verna börjar att öppna sig.

Himmel vad det exploderar.
ängsvädd
Vilken härlig tid ni - och vi - har biggrin.gif

Har du bilder?
Bassam
Tack för frågan

Det är naturligtvis på grund att blir vädret varmare i SVERIGE .


H:Bassam
Överbölingen
Tjabba Mimmi!
Ids inte lägga in bilder i alla forum så kolla på AoT forum. Svårt nog ändå att vet vad man lagt ut på nätet. I dag var det dräglig. Bara dryga 27° men går hade vi 29,8! Läskigt. Värst var det 1995–1996. Kallast - 32° varmast 30+. Ett spann på mer än 60°.
ängsvädd
Det kan man kalla temperaturskillnader ohmy.gif

AoT antar jag är Allt om trädgård - jag är med på så många forum så jag tror inte jag blir medlem där.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon