Jag har en envis kaliumbrist och tänker äta blad i olika former för att få upp kaliumhalten. (Min vårdcentral har bristande kompetens så där finns ingen hjälp att få.)
Jag kokade maskrosor men då blev det värre trots att jag läst att maskrosor på grund av sitt höga kaliuminnehåll inte skulle ge upphov till kaliumbrist trots att det är urindrivande.
Nässlor har inte funkat så bra heller.
När jag läser i Liberherbarium så står det urindrivande på väldigt många växter. Det borde väl variera hur strarkt urindrivande de är men det framgår inte.
Eftersom mycket av det kalium som finns i växter hamnar i kokvattnet så borde växtavkok vara bra för att höja halten. Bananer och apelsinjuice rekommenderas ofta men de innehåller också mycket kolhydrater.
Det vore bra att kunna ta några vanliga blad för att göra avkok men de bör då inte vara urindrivande.