Hoppas ni orkar, för här kommer en radda till. Tusen tack om ni kan hjälpa mig.
Mvh Tepa
Anders zon 1
06-06-2009, 22:20
1. ev någon sorts gentiana?
2. hönsarv (= ogräs)
3. ?
4 och 5. någon sorts spirea
6. myskmalva
7. hmmm, kanske vaxklocka men jag är osäker
8. troligen någon sorts johannesört
9. ?
Monica B
07-06-2009, 00:25
Håller med Anders och tillägger att nr 3 kan vara en Dianthus av något slag. 7 är absolut en Vaxklocka. Har inte heller förslag på vad 9 kan vara men det ser väldigt mycket ut som ogräs som jag brukar hitta i mina rabatter, dock svårt att avgöra.
[attachment=36030:Signatur.jpg]
Hej
Nummer tre tror jag är Förgätmigej. Jag vet att jag fått en perenn sådan av en granne. Eller är det en vild sådan ? Då rensar jag nog bort den. Är Johannesörten ogräs ?
Hälsn Tepa
Monica B
07-06-2009, 14:44
Ok, nu ser jag något som ser ut som en liten blå blomma på ena stängeln och då kan jag hålla med om Förgätmigej.
[attachment=36069:Signatur.jpg]
Men Monica. Tror du den är vild ? Ursäkta dålig focus.
Mvh Tepa
Monica B
07-06-2009, 18:12
Ja, jag skulle nog säga att det i så fall är en vild förgätmigej. Det finns ju en växt som heter Kaukasisk förgätmigej (Brunnera macrophylla) men den har inte sådana blad som du har på din. Brunneran har mycket större blad.
[attachment=36076:Signatur.jpg]
Hej
Nu är Förgätmigejen och hönsarvet borta. Johannesört googlade jag på, och nu kommer jag ihåg att det är något jag grävt upp i skogen och planterat. Tack.
Hälsn Tepa
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.