Full version: Jorgubbsland
diva&hero
Förra året flyttade jag mitt lilla jordgubbsland (ca 1,5x2m) till ett nytt ställe för att få plats med mer.
Det blev ett land på 2x4m, delade på dom plantor jag hade och tog vara på de finaste revorna.(vissa av dom var lika stora som moderplantan nästan) Hade inte skött landet som jag skulle..
I våras fick dom lite kogödsel och så har jag hållt efter alla revor och klippt bort dom helt.
Nu kommer det stora kart och massor med blommor! Så kul!
Aqvakul
Imponerande! bravo.gif
rosita
Tjusigt! Precis så ska det se ut, bra gjort! bravo.gif
diva&hero
Det har blivit mycket jordgubbar med tanke på storleken på landet! Och det kommer flera.. Är ju inte direkt lika sugen på dom längre som i början.. sick.gif
I torsdags plockade vi alla jordgubbarna i spöregn, det blev TIO rensade liter!! Jag kastade säker ca tre liter iaf som blivit dåliga av allt regn. Resten hamnade i frysen.
Sammanlagt har vi fått säkert tjugo liter på ett par veckor.
diva&hero
I förrgår blev det tre liter till som åkte in i frysen..
Idag fick jag ihop två liter som blev jordgubbssylt. Har aldrig gjort nåt sånt så det blir kul med egen till pannkakan.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon