skogstroll
Vore kul att höra hur långt er chili har kommit. Mina är lite fjuttiga och bara nån har blommor smile.gif
Nauti
Jag har skördat två frukter från min hungarian yellow hot wax. Sedan har jag en del mogna frukter. Min habanero, jalapeño och min hungarian yellow hot wax har frukter. Sedan sådde jag en sorts sötpeppar som bara har blommor och verkar inte vilja ge mig några frukter alls. En av dem var alldeles vit och smockfull i blommor. Sedan fick den bara för sig att vissna ihop och dö sad.gif

Men jag har chili så att det räcker i alla fall smile.gif Hungarian yellow hot wax är en sort jag gillar att odla i alla fall. Den växer snabbt och frukterna utvecklas snabbt. Sedan är den väl inte så stark men frukterna blir stora så man kan ha i desto mer smile.gif
Husihelvete
Jag har frukt på alla utom mina 'Hot Lemon' plantor. Lombardo, Cayenne long slim och till och med på ICA-experimentet har frukt men de är inte mogna ännu.

Mina Piri-Piri är det däremot värre med, vare sig blommor och än mindre fukter ännu.
DykUnderYtan
Själva plantorna är fortfarande väldigt små (de står i oisolerat uterum) men de blommar som tokar allihop och frukter är på väg på nästan alla plantor. Skulle tro att de växer på sig om vi bara får lite mer värme snart. Hungarian hot wax heter de jag har.

/Mia
http://miashem.blogspot.com/
Chamomille
Våra största är 10 cm wacko.gif fast de ser ju friska ut. Sen de minsta är väl si så där 3 cm... Får nog elda en brasa i växthuset snart så de får lite värme blink.gif

Edit: Tänk att tangentbordet inte kan stava.
Platinum
I växthuset börjar anas blomknopp på Scotch bonnet och Rocoto manzano och Bulgarian carrot. Inga blomanlag på Atomic starfish eller Mirasol ännu.

Inomhus blommar Razzmatazz och en frukt är på G på en av plantorna.

På frilandet har frukter börjat utvecklas på Hungarian yellow hot wax, De cayenne, Ancho mulato och de plantor jag dragit upp från köpesfrukt modell dutch chili. Ännu bara blommor på Early jalapeno och de paprikor jag dragit upp från köpesfrukt.

Paprikorna av modell California wonder förpassade jag till soporna i ett tidigt stadium då de åkte på trips, trips har jag även fått på tomatpaprikan Alexander och den ser ganska sorglig ut men jag har ännu inte gett upp hoppet om den.

Nytt för mig i år är odling utomhus och det glädjer mig att se att de klarat den här perioden av temperaturfall som varit, jag har inte täckt med fiberduk dock har de haft ett gräslager runt fötterna. I mitt fall så är höjdangivelse inte speciellt väsentligt då olika sorter varierar ganska stort.
lovwal
mina fem frösådda "prairie fire chili" har tillsammans över trettio frukter och minst lika många blommor därtill. ser mycket fram emot när frukterna mognat! smile.gif
Nauti
Jag gjorde chili sin carne på hemmaodlat chili och tomater i går smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon