Full version: Rädisor
morca
Hej, jag fixade en drivbänk för att odla grönsaker (mitt första försök!).

Rucola, Sallat och Spenat och Rädisor kom upp fint.
Men de växer lite för bra! Jag såg just att spenaten börjar blomma (ska springa ut och skörda den nu!)

Och Rädisornas blad löper amok men det blir inte mycket till rot att skörda! Vad kan ha gått snett där? Har de haft det för varmt eller näringsrikt eller så?

Jag tänkte odla en omgång Rädisor till på samma ställe. Nånting jag ska tänka på inför nästa omgång?

Jag hade bara ny planteringsjord och mull, det var rätt varmt när de grodde och de första veckorna, sen har det varit ganska kallt ute (ca 10 grader). Jag hade fönsterglas över drivbänken tills rädisorna var ca 15cm höga, sen fick de inte rum längre smile.gif

Tacksam för alla tips!
Åsa, mälardalen zon 2
Rädisor vill gärna ha det svalt, blir det för varmt + man sår för tätt blir det ofta inte så mycket under jord att skörda (rädisbaljor går dock att äta också). Jag brukar så rädisor tidigt, så snart jorden tinar (inget glas över el dylikt) vid den här årstiden har jag i stort sett skördat klart, under sommaren odlar jag inga rädisor.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon