Margaretha
I vårt koloniområde har vi i år en invasion i äppleträden av någon insekt som spinner nätaktiga bon, där det finns massor med larver. Vi har försökt plocka bort dem, men bona bara ökar i antal. Förr om åren har vi haft några enstaka, men nu finns det träd på området som är helt invävda i dessa bon. När man plockar bort dem, rymmer larverna. De "tillverkar" en tråd och svingar sig ner, ibland en hel rad på samma tråd. Larverna är ungefär en till en och en halv centimeter, en del beigefärgade med dubbla rader av svarta prickar, en del mörkgrå, också med samma slags prickar.

Vet någon vad detta är? Vad kan man göra? Plocka verkar inte alls löna sig. Hur skadar de träden?
Det ser otrevligt ut, men någon sa att de äter bladen, och då får det ju ännu större konsekvenser.

Tacksam för svar!
Åsa, mälardalen zon 2
Äppelspinnmal (apelspinnmal) gissar jag.

http://www.aebletoften.dk/projekt/Aeblespindemoel.htm

Träden brukar klara kalätningar. Efter några år brukar de naturliga fienderna ha hunnit föröka upp sig och situationen brukar bli bättre(om man nu inte har sprutat med medel som tar död på de naturliga fienderna).

Man kan även bekämpa genom att plocka bort larverna ifall alla i området gör det och man plockar varje dag. Det finns även en bakterie som tar död på fjärilslarver men det är ju ganska dyrt och det hjälper ju inte att bara bekämpa på något enstaka träd fjärilar flyger ju och lägger ägg.
Margaretha
Tack Åsa! I alla fall i vår trädgård har vi inte sprutat gift på äppelträden. Vad övriga gör vet jag inte mycket om. Vi får hålla tummarna för de naturliga fienderna. Kan man säga vilka de är?
KURT
Fåglar, parasitsteklar, getingar och myror! är duktiga på att plocka skadedjur.
Margaretha
Tack Kurt!
För första gången i mitt liv hoppas jag på en getingsommar. Vårt problem är riktigt äckligt. Och vi som brukar sitta under äppelträden och mysa i skuggan. Och äta och dricka kaffe! -cry-.gif
4:an
Vi delar problemet, men hos oss har de även gett sig på krikonträdet....superäckligt!!!! Nu har min man drabbats av envishetssyndromet så varje dag går han på larvjakt....verkar ge resultat....men där fanns jättemånga i början så han började med att klippa av grenar...och nu nyper han blad. Det hör till saken att han är mycket allergisk mot just äpplen så han kniper, nyser och kliar sig...men offrar sig gör han! smiley_small_hug.gif
KURT
Det kanske går att breda ut något under och sedan skaka ned dem?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon