Har möblerat om i trädgården, och vill gärna ta vara på så många gamla växter som möjligt. Har bl.a. akleja och vallmo, som är himla fina men ganska klena båda två. Kan jag på något sätt hjälpa växterna på traven med att föröka sig?
sätt dom i krukor och "vårda" lite skyddat. Har du växthus? Mitt växthus fungerar som intensivvårdsavdelning för "dåliga" plantor. Ibland virar jag in krukan i fiberduk.
Det brukar hjälpa dom på traven
Har inget växthus tyvärr. Kan jag sätta dem i kruka ändå? Och när planterar jag ut dem igen i så fall?
Aqvakul
22-06-2009, 20:22
Sätt dem gärna i en kruka och placera krukan i ett varmt och skyddat läge, vattna och göd. De bör planteras ut på friland till hösten (om du inte bor i en mycket gynnsam växtzon och kan täcka dem).
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.