refven
Hej, har en liten kryddodling i könsfönstret, men har på sista tiden fått problem med såväl bladlöss som trips. Har läst att såpvatten (och eventuellt såpsprit) skall var effektivt mot åtminstone bladlössen, men jag undrar om detta går att tillämpa på växter som man har för avsikt att skörda - är kryddorna ätliga efter att ha sprayats med såpvatten? Och om de är det, påverkas smaken? Någon som har erfarenhet av detta?

Kalle
MariaS
Om du duschar växterna med kallt vatten, är det lika effektivt som såpvatten. Att de sen får löss, beror på att de inte trivs inomhus. Det är nog bara basilika som gillar sånt läge.
Nauti
Det är ingen fara att spreja med såpvatten på växter man skall äta. Men man kan bli tvungen att skölja av dem innan man äter dem tongue.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon