|
Farmen-Janne upphör inte att förvåna. Han måste ju vara den ideala dokusåpa-deltagaren. I dagens pappersexpressen 18/10, kunde man läsa att han skall eventuellt vara med som joker i den nya omgången av farmen som eventuellt skall spelas in i Sydafrika. ”-Det skulle vara kul, då kan jag rida in naken på en tiger” säger han. På en tiger? I Afrika? Varför inte en älg? Eller känguru? Eller en Grizzlybjörn? Det är lika jobbigt att skaffa fram alla dessa djur i Afrika.
Farmen måste ju var det optimala intelligensbefriade tv-programmet för intelligensbefriade tv-tittare med en sån deltagare.
Vi är väl för gamla och kloka för såpor, men min 17- åriga dotter bänkar sig varje kväll.
Jag vet inte,har aldrig tittat på farmen,har jag missat nagot?på jobbet pratar dom om naken-Janne,har inte sett honom,han verka inte interssant på nagot vis,bara dum,tycker jag. Renate
Vad är Farmen..............................? ;-)
När de uttalar sig konstigt eller gör nåt överdrivet dumt så gör de det delvis för att skapa rubriker och bli ihågkomna, jag märkte av det på Medusa... Och de lyckas ju verkligen med det... Det är ju precis samma liv där på inspelningarna som vi har här hemma...(ungefär). It´s a show for the masses...
Charlotte V
20-10-2003, 07:50
Har inte följt farmen men har sett någon minut här och där. Han är inte bara dum, han är äcklig också! Läste i tidningen att han tyckte tjejerna var sadister som tvingade honom att rida fast han var rädd för hästar. Själv tycker jag att han är sadist som tvingar på andra sin nakenhet och sin uppfattning om hur saker ska vara - det är lika illa det!
Charlotte
Monica M zon 4
20-10-2003, 08:01
Vitsen med dokusåpor är väl knappast att bunta ihop ett gäng sympatiska människor. Nä, det ska naturligtvis vara människor som sticker ut och absolut inte har några förutsättningar att samarbeta. Farmen-Janne har väl ökat tittarsiffrorna rejält för programmet så ur Tv4as synvinkel är det väl en lyckad säsong!
Helt rätt, det är ju det som alla såpor handlar om... Annars läggs dem ju ned... Inga katastrofer eller skamliga rubriker så slutar nog tittarna att följa såna program...
Bettson
20-10-2003, 13:00
KOnstiga med dokusåpor är att: Ingen har sett dom men alla vet vad varje avsnitt handlar om. Fniss
Ja visst är det underligt att alla, speciellt de som inte tittar, vet så mycket om dessa såpor. Ursäkten till att de vet så mycket brukar ofta vara "att det inte går att missa när man läser t.ex. kvällstidningar". Men om de inte är så intresserade så är det väl bara att bläddra förbi de sidorna... man är väl inte tvungen att läsa, eller... Jag tror att de tittar på dessa dokusåpor, precis som så många andra! Men de anser väl sig själva vara lite för mer än de som öppet "erkänner" att de tittar. Jag missar aldrig ett Farmenavsnitt! Får jag förhinder att titta så bandar jag avsnittet eller ser reprisen! Förresten Adrian/Dick, jag hoppades på att du skulle vinna när du var med i Villa Medusa!  Vilken samling nötter de flesta deltagarna var den gången!
Tackar...  (det gjorde jag med..  ) Men det var nog det roligaste jag gjort i mitt liv faktiskt... Det var en otrolig upplevelse att sitta i en sån situation på ön. Inget vatten eller mat nästan, jag fick kakor av barnen på ön.. (fast de fick mig att be på mina knän efter dem...  Det viktigaste som jag lärde mig där var att ALLA BEHÖVS... Även de man inte gillar, och förutfattade meningar är ofta HELT fel... Döm ALDRIG via TV eller tidningar... De vinklar sakerna som 17... Jag vet för jag var med om detta. (men jag var blev inte vinklad..  ) Bara lite kanske..
Jag vet, man ska inte dömma efter tidningar o TV's vinklingar... men det är lätt att ryckas med - man "vet" ju bara det man ser!
Hjälp vad pinsamt! Jag har inte tittat på en enda såpa tidigare (exkl Robinson) p g a ett arbete som kräver att jag ser film, film och mer film. Och jag har missat alla "serier" som jag inte vågat binda upp mig vid. Men under den här långa sjukskrivningen har jag försökt sätta mig in i vad folk snackar om. Och något pinsammare än Farmen är svårt att tänka sig! Då har jag inte sett Big Brother, förstås... det kanske är värre? Men jag har hittat små komikpärlor också! Både Parlamentet och Time Out får mig att skratta så tårarna trillar mellan varven. Gammalt? Ja, ja - men jag SA ju att jag normalt aldrig får titta på TV.... mer än på Gröna Rum.
Ljusalfheim
01-11-2003, 16:49
CITAT (Kajsa @ 19-10-2003, 19:44) Vi är väl för gamla och kloka för såpor, men min 17- åriga dotter bänkar sig varje kväll.   jag är 17 och avskyr tv-(doku)såpor.. föredrar ju att sköta om blommor framför tv-tittande...!!! film ser jag på lite då och då
Monica M zon 4
01-11-2003, 18:25
Det finns hopp om ungdomarna!  Heja Ljusalfheim! Du är ett gott föredome. En 17-åring som inte gillar dokusåpor utan föredrar blommor!
Tänk att vara "Naken-Janne" med hela svenska folket... Stackars karl...eller kan man kanske säga att han har sig själv att skylla...? Ja, jösses...man saknar verkligen ord ibland... Sanna
*Felix matte*
01-11-2003, 19:46
CITAT (Ralf @ 19-10-2003, 16:52) Farmen måste ju var det optimala intelligensbefriade tv-programmet för intelligensbefriade tv-tittare med en sån deltagare. Hoppsan! Om jag tänker efter så borde jag väl inte ens ha körkort jag tittar nämligen på Dokusåpor och spelar BingoLotto Två styckna dödssynder om man vill tillhöra det sk. fina folketMen... Bilen jag vann... den rattar jag utan minsta problem och inte en endaste prick har jag fått . Håller med tidigare skribenter.... Få ser såporna desto fler vet vad som händer i dem Dick... jag/vi höll också på dig som vinnare
zaaritha
02-11-2003, 00:32
Jag har inte sett " Farmen " tidigare omgångar---men, har ju hört andra diskutera, så nu har jag tittat! Men---" Nakenjanne " verkar som en person som behöver psykisk vård!!!! Han är ju korkad! Och äcklig!! Och Veronika, då? Hon framställs som en riktig " satkärring ", men TV vinklar ju som de vill...
För övrigt måste jag erkänna att jag tittade på " Big Brother "............. M-B
Dokusåpor är definitivt förnedrings-TV. Ibland har jag ett behov av att bara låta mig sköljas över av icke-krävande "underhållning". Då duger de bra.
Vill jag verkligen titta på TV ser jag nästan alla dokumentärer som finns. De kräver dock ofta lite mer engagemang = kraft. Likaså filmer, ingen idé att titta om jag är så trött att jag inte hänger med.
Serier är ofta mycket bra, men bara tanken på att binda upp mig X antal veckor...
Jag ämför det med musik. Ibland blir det skvalmusik utan eget egentligt val. Ibland aktivt lyssnande. Eller läsning: Om jag är trött och nere — inte 17 läser jag Pär Lagerkvist (kommer inte ihåg hur han stavar), det blir något betydligt mer lättsmält.
Ljusalfheim
03-11-2003, 18:56
dokumentärer är något jag tappat förtroende för. när 'frackar och grisnollor' (nollning i gymn.skolan) sändes i svt visades en helt annan sida av hur saker och ting verkligen var. den dokumentären var så vinklad att man inte kunde känna igen sig på någe vis.
CITAT (zaaritha @ 02-11-2003, 00:32) Och Veronika, då? Hon framställs som en riktig " satkärring ", men TV vinklar ju som de vill... Gör hon?  Hon är ju den trevligaste av tjejerna där! Följer inte såporna men visst råkar jag se lite av dom iaf. Det jag blir mest förvånad över är att deltagarna känner sej så missförstådda efter programmen. Dom har framställts som både otrevliga och annat. Förstår inte det.... Är det inte dom själva som säger det dom säger, och gör det dom gör?
Nej det styrs väldigt mycket av filmteamen det som ni ser på tv... De kan vinkla till sanningen mer än man tror.. Det är SVÅRT att inte bli förvriden under alla veckor som man jagas av filmteamen. Man måste vara otroligt stark för att inte bryta ihop eller göra bort sig. Alla som var med på Bequai bröt ihop någon gång, alla knäcktes utom Danne, han är den starkaste jag någonsin mött.. TV är bara på låtsas... (ligger lite sanning i det faktiskt...  .
Nakenjanne fortsätterVarför ska han gå naken till domstolen? Han är ju inte alltid naken, tex på denna bild...
Hannele
15-11-2003, 14:59
'frackar och grisnollor' Var du där, Ljusalfheim? Våra tonåringar tyckte det var vidrigt!
Ljusalfheim
15-11-2003, 17:47
CITAT (Hannele @ 15-11-2003, 14:59) 'frackar och grisnollor' Var du där, Ljusalfheim? Våra tonåringar tyckte det var vidrigt! jag var med om nollningsveckan på ebersteinska gymnasiet. det var inte vidrigt, en kul upplevelse. men i dokumentären såg det hemskt ut nu är nollningen avskaffad men jag har ju ändå fått vara med om den så jag förlorar inget det var lite dumt att de blandade två skolor i dokumentären. det framstod som att allt hände på eber. även sånt som vi aldrig haft där. på ebersteinska förekom ingen alkohol under nollningen t.ex.
Som bonde bara måste jag titta på farmen. I år tycker jag faktiskt att dom överträffat sig själva på TV4. Flera deltagare är jätteduktiga på att sköta farmen,samtidigt som dom lyckats att plocka in det största antalet avarter också. Tyvärr tenderar alla dokusåpor att fokusera på psykologin och "överlevnadskampen" får allt mindre betydelse. Jag tycker det är roligt att titta på inbitna stadsbor som försöker göra upp eld i djungeln eller mota kor i Farmen... Fast det hade nog blivit kul för dom att se mig gå vilse i en storstad
*Felix matte*
15-11-2003, 22:32
CITAT (Ralf @ 15-11-2003, 11:42) Varför ska han gå naken till domstolen? Han är ju inte alltid naken, tex på denna bild... Så länge det finns människor som ids följa hans "bravader" kommer han att rida på sitt s.k. kändisskap och håva in ett antal tusenlappar för varje framträdande. För mig framstår han som en ensam olycklig människa som söker bekräftelse.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|