mirjam
Hur sköts en vindruvsplanta med namnet Einset som växer mot en södervägg, den är planterad i mager lerjord mot en vägg. Hur och när ska den gödslas och med vilken jord? Tänkte om man la en ring av grön gräskant i plast för att hålla jorden på plats runt den och vattna och ge den näring. Det finns andra konkurrarnde mindre växter intill. Läste att olika druvsorter behöver olika näring och jord varför jag frågar. Det är inte jag som har plantan så jag ska vidarebefodra svaret, jätteglad om nån vet svaret!
mirjam
Puffar upp min fråga ........ läser inlägg efter inlägg om vindruvor. Men kanske ingen har nån Einset. Kanske du ÅSA vet nåt om den ? Kommit så bra på väg att kalk kan påskynda mognaden - är det så....... , i så fall vad ges plantan, för att få sig tillgodo kalken och när. hur gör ni. funderar själv på en planta och är nyfiken om allt om vindruvorna.
RibesRubusVitis
Någon Einset har jag inte, men minst nio andra sorter. Jag gödslar dem aldrig. Mager lerjord borde fungera även för Einset, bara den är någotsånär väldränerad. Och häll inte på någon extra kalk; det brukar redan finnas i lera. En auktoritet anser rentav att smaken tar skada av alltför näringsrik jord.

http://www.honeyflowfarm.com/grapepages/ei.../einsetinfo.php
http://bunchgrapes.com/einset_seedless_grapes.html
mirjam
tack R R Vitis för svaret ,. Woow, har du 9 sorter - GRATTIS. passar på och frågar vilken sort du skulle rekommendera mig till zon 3-4, här är det kallt så det räcker tycker jag. vill ha en druva med goda bär framför kvantiteten att äta när andan faller på, röda eller blå. Har för stenigt och hårt i marken, tänkte mig odla i ett kärl, så den är flyttbar och räddar den från tjälen och kylan. Bara tankegångar än.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon