Udde
Hej!
Jag sitter och försöker leta på info ang vildarter.
Har sökt på deras namn och en massa jag har kommit och tänka på men jag får inte fram något om deras skötsel.
Tänkte höra om de är någon utav er som vet om vilda pelargoner är svårare att sköta än vanliga eller om de är något annat man ska tänka på som jord etc.

Eller om de finns någon bra sida som handlar enbart om P. vildart

Mvh Udde
Meriona
Gå med i Pelargonsällskapet wub.gif Det har jag gjort och håller på att insupa mycket kunskap - hela tiden! Jag vet inte så mycket om vildar ännu, mer än att det finns ett antal grupper (var det 14?), där arterna är indelade efter hur de växter, dvs efter vilken skötsel de ska ha. Det kan skifta väldeliga.
Hittills har jag inte så många vildarter, men de två jag har (Inodorum och Gibbosum) sköter jag ungefär som vanliga pellisar, och de har inte dött än. wub.gif
Anki på Öland
Har också en del vildar och sköter dom som mina andra.
Anki
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon