Limpan86
02-07-2009, 22:32
Hej under de senaste åren har det dykt upp väldigt mycket syrenskott i trädgården. Dels i närheten av vår syrenbuske men också 5-10 meter ifrån busken. Jag vill gärna behålla syrenen men inte på den plats som plantorna står på idag. Kan jag flytta dem och är det i så fall något speciellt jag ska tänka på?
Hur vet man om det är en planta eller flera? Grenarna är bara cirka 6 cm över jord och det sticker upp flera i en klunga.
Vill man begränsa framfarten på en 'rymmande' syren så kan man hugga av rötterne med en spade, ganska tätt inpå den ursprungliga busken. De småplantor som då finns kvar är bara att gräva upp och plantera på lämpligt ställe.
Vad man bör tänka på vid plantering nu av t ex buskar är den stora mängden vatten som behövs för att de ska överleva. Det är kanske bättre isf att vänta tills växtsäsongen börjar ta slut och flytta dem då ist.