Ingrid Zon3
06-07-2009, 07:44
Köpte tre "
planteringskassar" på IKEA igår. När jag kollar på hemsidan och räknar lite så verkar det tveksamt om de ska hålla att flytta när de är fullvattnade. Å andra sidan verkar ju dräneringen funka eftersom de inte är vattentäta. Tänkte bl a plantera en squashplanta som fått för liten kruka.
Är det nån som testat? Bra? Dåligt?
Hållbarheten är nog inget problem (man kan inte ha den helt full ändå), däremot kanske den inte håller så många säsonger.
Åsa, mälardalen zon 2
06-07-2009, 09:16
De håller riktigt bra, de rabarberplantor vi hade i trädgårdsmässan i såna planterade vi sedan utomhus och vi bar ut dem i kassarna och de höll bra (något man inte kan säga om de där hårdplastkassarna från plantagen för där gick handtagen sönder).
vanjalarsa
11-07-2009, 08:20
har aldrig sett dessa planteringskassar. Kan det vara nåt att plantera något som har lätt för att sprida sig i? Om man planterar i "kassen" och sedan gräver ner den för att hindra spridning. Vad tror ni om det ??
mvh vanjalarsa