mamman81
06-07-2009, 13:32
Hej är det nån här som är hibiscus expert som kan ge lite råd
hur dom helst vill ha det med skötseln?
Alexander-VG-zon3
06-07-2009, 13:55
ingen expert
men dom vill gärna ha mycket sol och mycket vatten när det är varmt och torrt. ge normal dos med näring 1gång i veckan från april-maj till okt. plantera om dom i lucker och luftig men näringsrik jord i feb-mars. under vintern är det bra om dom får extra ljus i en temp på +15c +20c och vattna mindre så dom inte ruttnar.
har du växthus eller uterum eller inglasadbalkong så kan dom stå där ute när det är +10c (ta in om det blir frost) och där är samma skötsel som om dom var inne. blir det för kallt på vintern under +5c +10c får dom vara inne då.
det går också att sätta ut dom ute vid en temp på +10c +15c (ta in vid frost). då avhärdar man dom den första månaden med att placera dom i skuggan med lager med fiberudk som tas bort vart efter. sedan dom är avhärdade vill dom stå så varmt och soligt som möjligt och gärna vinskyddat. ge dom mycket vatten under sommaren och ta in dom innan frosten och placera dom inne som krukväxt.
mamman81
06-07-2009, 15:48
Tack för svaret!
Har man hibiskusarna som krukväxter är de inte så avancerade. Ett ljust fönster med mer elelr mindre sol och mycket vatten med en skvätt näring ibland. Rumstemperatur året runt fungerar också bra. Beskärning görs på våren och då kan man beskära dem hur man vill helt enkelt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.