skrotfibbla
Ett rådjur har nästan ringbarkat ett ungt äppelträd. Tänker försöka bryggympa för att försöka rädda det. Undrar om det går lika bra att ta kvistar från ett annat äppelträd och ympa med? Det skadade trädet har inte så många grenar, de är ganska tunna och det känns inte kul att knipsa av dem eller gör det inget? Någon som vet?
GunnellF
Kan du fixa en bild? Lättare att svara när man ser hur trädet ser ut.
KURT
Det kan knappast ha någon betydelse om grenarna kommer från ett annat äppelträd. Men det innebär mycket arbete, med ett tveksamt resultat. Jag skulle nog chansa på att det överlever. Ett litet ungt träd kan man ju ändå ersätta.
RibesRubusVitis
Vilket äppelträd som helst borde fungera. Vid all vanlig ympning tas ju ympen från ett annat träd.
skrotfibbla
Har inte kunnat ta bild idag då det regnat för mycket. Tänkte att det borde gå att använda gren från annat träd. Tycker det kan vara värt ett försök iallafall, trots besväret, plus att det är lite intressant att se om det funkar wink.gif
Tack för hjälpen!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon