cementkepa
Vår pil plus närliggande växtlighet svämmar över av dessa larver. Är det nån som vet vad det rör sig om samt vad man ska gör åt dem? Tack på förhand.[attachment=38404:larvwebb.JPG]
KURT
Spinner larverna väv? Det finns en del arter som är mycket specifika i sitt näringskrav t ex häggspinnmal, men sedan finns det andra som är mera generalister och kan angripa olika träd. Generellt sett så finns det sällan någon anledning att ingripa .Träden överlever normalt, även om de kaläts tillfälligt. Och larverna motståndare, hinner så småningom i kapp. De viktigaste motståndarna är parasitsteklar, och om man försöker döda larverna, så dödar man också parasitsteklarna.
Gossen Ruda
Troligen Pilbladstekel, Pteronidea salicis. Eller om den numera heter Nematus salicis. Skit samma, den kan snabbt kaläta träden. Vet inget om bekämning tyvärr.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon