Full version: måste vara monilia?
jalipur
hej
misstänker att mitt äppelträd har fått denna sjukdom. Har skorv sen innan fick jag konstaterat med hjälp här på forumen.

Men nu har jag hittat två andra äpplen med andra symptom. (ett äpple hade fallit och det andra hängde kvar)

bild på äpplena:

http://img193.imageshack.us/img193/9639/hpim0902e.jpg
Åsa, mälardalen zon 2
Japp Monilia (fruktmögel), olika sorter är olika mottagliga Alice är nog den som får värst angrepp. Ofta börjar angreppen med att ex. en geting, fågel el. äppelvecklare gör ett hål i skalet så svampen får en väg in i äpplet.


Åtgärd: Plocka bort alla sjuka äpplen, plocka bort alla äpplen som har skador från geting/fågel/äppelvecklare, kartgallra det ska gå ungefär en knytnäve mellan frukterna. Glesa ev. ur trädkronan ifall den är tät i stillastånde fuktig luft trivs svampen, glesar man blir det inte riktigt lika fuktig. Glesning kan göras i juli-sept.
jalipur
ok. tack för hjälpen
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon