sobbe
Den här lilla blomman har kommmit upp sen jag dela kärleksörten. Vad är det spara eller slänga?

Tack på förhand Sobbe
Åsa, mälardalen zon 2
Såpnejlika, sprider sig mycket bra både med rötter och frön så det kan bli ett jobbigt ogräs.
CillaM
Det är såpnejlika och jag skulle ta och rensa bort den direkt från din kärleksört för den tar över annars. Går bra att sätta för sig själv i något litet hörn. Men det är en smaksak. Finblommande är den ju.
sobbe
Tack ska ni ha för snabba svar. Då tar jag bort den, den är ju ganska söt så den planteras där den inte stör nått annat.
vildahilda56
Lite sent inlägg kanske, men jag har Såpnejlikor i en liten vildvuxen del av trädgården o den är faktist väldigt söt där! Sen är den tacksam att ta in, står rätt länge o doftar ljuvligt! Så den är ett vackert ogräs.
Peztis
Ogräs är ju bara en definitionsfråga... wink.gif

Såpnejlika är det definitivt och hos mig växer den och kirskålen (tyvärr) fint tillsammans och kväver allt det som jag egentligen vill ska trivas i den rabatten.

Men jag håller med om att blomman egentligen är fin och doftar ljuvligt! fast å andra sidan så är kirskålen rätt fin den också - på rätt ställe, dvs inte i rabatterna!

Hitta ett hörn lååååångt bort från det andra!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon