Anita R
03-08-2009, 12:28
[attachment=39649:camelia.jpg]Köpte i våras en camelia på "Netto"!!!! den stod still länge men har nu börjat `"rangla" iväg, skall man klippa så att den bryter eller skall den bara få växa på??
Anita R
Alexander-VG-zon3
03-08-2009, 12:54
Camellia har sådan tillväxt ''lång'' och ''spretig''. det du har köpt är säkert en stickling så den kan blomma nästa år och ska du ha blommor så kan du klippa den till våren. då toppar du långa grenar ner till 2-4bladpar (klipp 5mm ovanför ett bladpar). sedan nästa gång du klipper så klipper du efter att den blommat. då den bildar knoppar året innan efter blomningen. döda/skadade/sjuka grenar kan du ta veck under hela året.
den kommer grena sig även om du låter den växa ''på'', dock så kan det vara bra att stödja den lite med en pinne så att den stadgar upp huvudstammen som sedan ska bilda plantan och hålla upp blommorna och sig själv.
Anita R
03-08-2009, 13:02
Tack för svaret, har hört att camelian är en svår sort men hoppas på att den klarar innetemeraturen i vinter, jag har inget ljust rum med 10-15 gr.
Alexander-VG-zon3
03-08-2009, 13:12
camellia är lätt när man ''kommit in i'' skötsel schemat.
tips på att lyckas -
ha den ute så mycket det går (dvs ha den ute under hela frostfria perioden). när du tar ut den så avhärdar du den igenom att ha ett vit tyg på den i 2-4v och placerar den i skuggan och tar in vid nattfrost. efter du avhärdat den så placera den i halvskugga. ser du att några blad blir brända så lägg över ett vit tyg igen.
mycket vatten vill den ha under våren-sommaren. och ge den näring som inte innehåller kalk. likaså vill den också bli planterad i en jord som inte innehåller kalk.
när man placerar den inne sedan så ge den extraljus då kommer den att klarar av att övervintra i rumstemp. har du den ute länge så får den vintervila ute och vår inne under extraljus. under vintern vill den hållas lätt fuktig så att den inte tappar ev knoppar. har du extraljus och rumstemp så kommer den börja blomma under vintern-vårvintern inne. skulle den tappa bladen i vinter (av diverse ev orsaker) så kommer det säkert att komma nya när den böjar att växa igen.
Anita R
03-08-2009, 13:28
Jag har den nu i en inglasad altan utan "värme" ( jo! solen skiner ju ibland) där kan den nog stå tills frosten slår till. tack för tipsen
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.