asynja
Efter blomningen varje år får mina riddarsporrar alltid så fula blad. De skämmer hela rabatten, vilket är synd, eftersom jag tycker om blommorna jättemycket. Bladen blir gråa, torra och fula. Är det alltid så här på riddarsporre, eller är det jag som har fått ohyra på dem?
Åsa, mälardalen zon 2
Mjöldagg kanske, det är en ganska vanlig svamsjukdom på riddarsporrar. Ofta får man värst problem ifall riddarsporrarna står för torrt eller om man göder dem för mycket.
asynja
De står i söderläge utan skugga i en ganska välgödslad perennarabatt, så jag har provad att spruta mot mjöldagg utan resultat med en blandning av vatten, såpa och bikarbonat. Kan jag göra något annat för att jag ska få bort detta, eller passar de helt enkelt inte i söder?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon