Full version: Blomflugor i massor
Lars-Olof Arvids
Det varma sommarvädret har lockat fram massor av vackra blomflugor här. Bäst trivs de på de rosa stjärnflockorna i min rabatt (inte på de vita intill) och på röllekorna i ängen.

[attachment=39924:Blomflugor1.jpg]
[attachment=39925:Blomflugor2.jpg]
[attachment=39926:Blomflugor3.jpg]
[attachment=39927:Blomflugor4.jpg]
[attachment=39928:Blomflugor5.jpg]

Olle

Piccante
blomflugor är så roliga att iaktta. De är ganska trygga i sin "utklädnad" till rovinsekt för de surrar ofta omkring nära blommor och är inte så skygga när man vill fotografera. Sen tycker jag de är vackra med med sina kraftiga mönster.
Alexander-VG-zon3
jätte vackra bilder, fick ett bra kort på några i går.
Ingela i Segersberg
Jättefina bilder, Olle. Många olika blomflugor ser jag , kan du identifiera alla? Jag har också massor här hemma, det kunde vara roligt att veta namnet på dom, eftersom jag har en del på bild.
Lars-Olof Arvids
Tack ska ni ha. smile.gif Den på bild 3 tror jag heter Episyrphus balteatus, de andra får nog Amaira hjälpa oss med att bestämma.

Olle
Bengalow
Visst är det kul med blomflugor, men sådana massor!!! Vi har säkert 1000 lik på golvet inne i huset+ uterummet+utanför. En morgon trodde jag det regnade från en klarblå himmel, och tittade upp under plasttaket...miljoner (nåja!) av dom som surrade där uppe och stötte mot taket så det lät som regn. Tur att dom är nyttodjur, annars hadde det blivit Radardöden....!
Chamomille
Hmm... Satt just och studerade en hop som har bestämt sig för att min pelargon är mumsig. Och dom är så söta när dom "står" still och putsar fötterna eller vad de gör... rolleyes.gif
amaira
CITAT (Lars-Olof Arvids @ 08-08-2009, 16:05) *
Tack ska ni ha. smile.gif Den på bild 3 tror jag heter Episyrphus balteatus, de andra får nog Amaira hjälpa oss med att bestämma.

Olle


Forumet är så trögt för mig, att jag inte kommit mig för än. Sorry. Jag kan få vänta nån minut bara på att öppna en tråd - då tröttnar jag och går till slut.

Episyrphus balteatus är rätt. Flyttblomfluga på svenska. Den övervintrar i syd- och mellaneuropa, kommer på våren, och nästa generation flyttar tillbaka på hösten! Larverna äter bladlöss.

Flyttblomflugan är en av de lättaste blomflugor att känna igen, och de när mycket vanlig över i stort sett hela Sverige. Gå ut i trädgården och titta, jag blir förvånad om ni inte hittar minst en.

Förresten, gå ut och titta var som helst! Dom gillar gula blommor, men jag finner dom i skogen, bland hus, i blåbärsriset, bland ormbunkarna, i träden - men mest bland blommorna.

De är dubbelt svartrandiga (variabla i sin rand-tjocklek och även storlek) med en bred svart rand, och strax bakom finns en tunnare rand som i mina ögon ser ut som mina flygande fåglar gör när jag ritar dem i silhuett mot himlen!! Det passar ju bra med dess namn, flyttblomfluga - med flyttfåglar på ryggen wink.gif . Finns ingen annan liknande art!




Den andra blomflugan som finns i flera ex på dina bilder, bedömer jag vara Nyfiken Blomfluga, Eupeodes corallae, hona. (men jag kan ha fel). Tvåbandad getingfluga, Chrysotoxum bicinctum, är också lätt att känna igen.


Nu kanske flyttblomflugans "fåglar på ryggen" glidflyger med rakare vingar, än mina tecknade flyg-fåglar gör, men ändå.




Några blomflugor är lätta att känna igen, men flertalet är svåra att säga art på, ibland även släkte. Du har flera flugor som jag inte tagit upp, och dem vet jag inte.



Dina foton Olle, har jag trixat lite med i Corel-Photopaint. Då ser jag att du har ett dpi på 848.
(dpi = dots per inch = antal pixlar per inch). Storleken/bredden på bilden är 700 pixlar.

Bredden är okej, den kan du bevara, men dpi på dator-visade bilder räcker med 72dpi. Dina bilder jag visar här, har 72 dpi, och bredden 800 pixlar. Det gör skillnad i kilobyte-storlek, det tar mindre kraft för datorn att öppna bilderna.

Min första bild, som alltså är din bild, fast jag lagt till skrift på den, och gjort bredden större (800 pixlar istället för 700 pixlar), tar endast61,9 kb, medan din bild här ovanför tar 251 kb.

Hoppas du fattar något, det gör inte jag. Vet inte riktigt vad saker och ting heter, eller vad jag gör, jag "bara gör" som det verkar funka...



Ingela i Segersberg
Tusen tack, Amaira. smiley_small_hug.gif
Meriona
Vi blev överfallna av en hel flock blomflugor (om det var samma art på alla vet jag inte) när vi var ute och seglade. Ett par sjömil ut från land hade de tagit sig och tydligen tyckte de om oss så där stannade de. Det var närmare ett hundratal! Men de ÄR väl inte flockdjur ändå?
amaira
CITAT (Meriona @ 14-08-2009, 12:31) *
Vi blev överfallna av en hel flock blomflugor (om det var samma art på alla vet jag inte) när vi var ute och seglade. Ett par sjömil ut från land hade de tagit sig och tydligen tyckte de om oss så där stannade de. Det var närmare ett hundratal! Men de ÄR väl inte flockdjur ändå?


De flyttar i flock! De uppskattade kanske viloplatsen som ni erbjöd? Mycket möjligt att det var just flyttblomflugan som ni träffade på!!! Men jag tror det finns några andra arter som också flyttar sådär (och därmed också flyger över både hav och alper)
Meriona
Vad spännande Amaira! NÅgra av dem gillade visst mjölkchoklad... blink.gif
Lars-Olof Arvids
Tack Amaira för artbestämningarna! tummenupp.gif Jag ska se om jag kan minska på dpi i fortsättningen.

Olle
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon