Tinaochdag
Ett litet tips som jag i alla fall inte hade tänkt på förrän jag hade hjälp med bevattninen i mitt växthus av en granne i sommar. Jag har sjävbevattnande krukor i mitt växthus och grannen hade visst fyllt på med viss mängd vatten så några plantor var totaldränkta och att få bort vattnet är inte helt lätt när det väl är där... Plantorna dog helt enkelt. -cry-.gif

Då kom vi på att man ju bör borra hål i sidan på krukan ovanför vattenreservoaren så att överflödigt vatten rinner ur krukan. Idén är från den typ av krukor som man inte fyller på via ett bevattningsrör utan vattnar direkt i jorden. Vet inte om ni kan förstå detta tips, men tycker själv det var en mycket bra idé som kanske någon annan kan ha använding av! smiley_small_hug.gif
WingDing
Jag körde förra å detta året med mubruksbaljor 12-25-40liters.

5-7cm leca i botten i samma höjd som lecan är har man borrat 1-2 hål så överskotts vattnet rinner ut, Sen på lecan lade jag underbevattningsduk som hindrar jord att komma ner i lecan sen oxå att suga upp vatten till jorden, Sen bara att fylla i jord/koskit/leca/mull elller vad man vill ha i.

gör man så här så är det förmig iallafall TOTALT omöjligt att övervattna när reservoaren(lecan) i botten på baljan är full så rinner överskottet ut genom hålen på sidorna.

Tomater i 5st 25L hinkar

Chili i 18st 12Liters + 10st 40Liters

Synd bara att våren vart lite kall å taskig mot mina chili plantor...
Tinaochdag
Tack för det svaret! Vad hittar man en sådan duk? Verkar vara ett toppen tips på att få till fler krukor billigt!
WingDing

Där har du duken säljs i olika längder på willabgarden avdelning Tillbehör sen Underbevattning.

Om man inte vill ha den perforerade plast filmen så kan man ta bort den lätt annars finns samma typ av lumpduk (utan plasten mycket billigare) på harald-nyborg men hittar den inte på hemsidan men sar sett den där.

Sen finns det även nån syntet duk på jula silvan k-routa MEN 40-50kr kostar den å den är bara 1x0,6m.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon