pnott
Hejsan,

När jag flyttade in i mitt radhus för snart två år sedan så växte det en vit buskros invid väggen. Den bestod av ett par grenar på en dryg meter och inte mycket mer.

Efter att jag nu har haft hand om rosen i snart två säsonger så är den kraftig och mer än 3 meter hög! Men jag vet inte vad det är för en ros. Är det någon på forumet som kan hjälpa mig med att identifiera den?

[attachment=40881:DSC00834_2.jpg]

[attachment=40882:DSC00835_2.jpg]

Rosen började blomma strax efter midsommar och har nu efter ett uppehåll på ca 3 veckor just börjat blomma på nytt. Det två senaste åren har den blommat långt in i december!

Rosen har ingen doft.

Jag bor i Mälardalen och rosen står ganska skyddat. Det är en del problem med mjöldagg, särskilt under tak, annars är den väldigt frisk.

Rosen är som sagt drygt tre meter idag. Jag funderar på att släppa upp den till 4,5 meter, men är orolig för att den inte ska orka. Jag vill inte ha en massa spaljé "över" ovanför rosen.

Alltså:

Vad kan det vara för ros och är det en bra idé att låta den klättra upp till 4,5 meter?
Christina i Taxinge~
Jag ska först säga att jag vet inte vad det är för ros.....men det första namn som poppar upp i min hjärna är 'Purity Cl'
Den kan bli över 3m och är remonterande.
Jag hade den på min önskelista tidigare, det är därför jag tänker på den smile.gif

Du kan jämföra vad det står på Rosenpostens sida om den rosen - skriv Purity i sökrutan nere till vänster

Rosenposten




pnott
Tack Christina för ditt svar!

Blomman på min ros är väldigt lik bilderna på Purity. Likaså växtsättet. Det som jag hänger upp mig på är doften. Min ros doftar inte. Purity ska enligt de flesta källor ha "medelstark" doft. Det gör att jag tvekar lite.
Christina i Taxinge~
CITAT (pnott @ 23-08-2009, 18:45) *
Min ros doftar inte. Purity ska enligt de flesta källor ha "medelstark" doft. Det gör att jag tvekar lite.


Jag förstår.....men det där med doften är ett helt kapitel för sig.
T ex så sägs 'Queen Elizabeth' ha medium doft - för mig är den helt doftlös.
Doft är personlig upplevelse, men också beroende av tidpunkt på dagen, väderlek, kanske jordmån, om det är första eller andra flor på remonterande rosor osv

Men som jag redan sagt - jag vet inte om det är Purity du har, men den är väldigt lik.... yes.gif

Vi väntar & ser om nån annan har ett förslag!




Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon