Lilla hjärtat
Hej!

I våras tog jag skott från fem olika klematissorter. Trodde inte riktigt att de skulle ta sig, men nu har skotten fått ordentliga rötter. Men skotten är ju så små. Är det någon som vet hur jag ska bete mig nu? Vill väldigt gärna plantera dem och få dem att överleva vintern. Eller bör jag förvara dem inomhus?

//Linda
octachoron
Jag har lyckats hålla sticklingar från klematis vid liv över vintern inomhus.
Men då krävdes det extrabelysning och trots det dog en hel del sticklingar. Kanske ska tillägga att det var extremt snabbväxande klematis.
De mådde omedelbart mycket bättre så fort de kom utomhus på våren.

Nu har jag planterat sticklingar/frösådda i rabatter. Få se hur de klarar vintern. Som alltid är det första vintern som det gäller att överleva!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon