Pius
Vi har varit på jakt efter den perfekta kattsanden eftersom den vi tidigare använt (nature cat) har slutat säljas i Sverige. Vi köpte därför Eldorado hos Willys, en hel massa påsar. När vi kom hem och husse (det är hand som är kattsandsspecialisten) skulle hälla upp sanden så upptäckte han att den dels inte var klumpande, dels såg ut och kändes som grus.

Jag kikade på den och kände på den, jajamensan, den var som rödfärgat grus. Upptäckte också att om man la den i vatten så brusar det om den.

Jag tänkte att jag provar att blanda ut den i jord och sen planterade jag amaryllislökarna, som stått utomhus, i den.

Är det nån här som har testat det? När jag sökte på nätet upptäckte jag att "bonsaifolket" tydligen använde det till sin växter.

Pius
vanjalarsa
har inte stor erfarenhet av kattsand men den drar väl åt sig fukt? Det måste man ju ha i åtanke om man ska blanda den i krukväxtjorden.

Jag brukar använda fågelsand till tex kaktusar . Brukar vara väldigt bra att blanda ut jorden med.

mvh vanjalarsa rolleyes.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon