LaPaloma
06-09-2009, 15:22
I år har jag drabbats av mögel i mitt växthus och det har gått hårt åt på mina tomatplantor.
Nu är det snart dags att rengöra växthuset för denna säsong och jag förstår att jag måste vara mycket noga vid rengöringen så att mögelsporerna försvinner.
Finns det något effektivt medel eller räcker det med såpa eller citronsyra?
Åsa, mälardalen zon 2
06-09-2009, 15:43
Det beror ju på vad det är för svamp, är det vanligt gråmögel är det inte så kinkigt för den är ju naturlig överallt och den har inga vilkroppar. Är det däremot bomullsmögel, potatisbladmögel och liknande är det ju främst jordbyte som behövs. Glas och lister kan det räcka att tvätta av med vanligt diskmedel (gärna miljövänligt)
LaPaloma
06-09-2009, 15:56
Möglet som är på tomatplantorna dammar och har angripit både, blad, stammar och tomater. Jag har inte lyckats förstå hur jag ska få in bilder i forumet (går inte att förminska bilderna), det hade ju underlättat avsevärt. Jag har haft potatisbladsmögel på min potatis i sommar och jag tog bort blasten och slängde den i soporna. Kan det kanske vara det? Annars vet jag med mig att jag har slarvat med ventilationen denna sommar och det har ju varit fuktigt - mer än vanligt tycker jag.
Åsa, mälardalen zon 2
06-09-2009, 16:04
Gråmögel dammar ofta och trivs om et är fuktigt och dålig ventilation, gråmögel hör till nedbrytarna och finns i stort sett överallt, men har man lite torrare och bra ventilation trivs den ej.
Här hittas länkar till lite gråmögelbilder
http://www.science.oregonstate.edu/bpp/Pla...gh_botrytis.htmhttp://www.dpi.vic.gov.au/dpi/nreninf.nsf/...CF000BBFE9?open
LaPaloma
06-09-2009, 16:41
Tack för bildlänkarna. Det är defenitivt gråmögel! Då vet jag hur jag ska rengöra växthuset framöver i höst.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.