Norrländskan
Är helt novis vad det gäller äppelträd och har två egna gamla träd på tomten som ger bra med frukt rolleyes.gif . Men nu frågade en kompis som precis köpt hus (i Furudal, Dalarna zon 5-6) när man kan sätta äppelträd?

Har försökt leta svar här - men inte hittat något bra...
Åsa, mälardalen zon 2
Ofta brukar bästa tiden vara tidig vår el. sen höst, men i lite högre zon skulle jag välja vårplantering.
Norrländskan
Okej - tack för svaret! Var nästan det jag tänkte också så att det hinner "ta" sig ordentligt. Ska hälsa min kompis detta då!
KURT
Och längre norrut (och även söderut!) kan man med fördel läsa Leif Blomqvist bok "Äppel i Norr", för att få tips på intressanta äppelsorter som passar bättre norrut.


http://www.blomqvistplantskola.com/appelbok.php
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon