Full version: Torr sydsluttning
Anna.A
Hej, Jag undrar om någon vet eller har tips på någon röd- eller brunbladig perenn som går att odla i full sol där det blir ganska torrt emellanåt?

Hälsningar Anna.A
tepa
Hej

Jag har en rödbladig Alunrot i varmt och torrt läge. Och den har vuxit från pytteliten frösådd planta till en pytteliten buske. På en sommar.

Hälsn Tepa
ingrids
Håller med om alunrot och skulle lägga till rödbladig kärleksört och rödbladiga taklökar. Sedan finns geranium phaeum "samobor" med mörka markeringar på de gröna bladen, fast då blir de ju inte helbruna.
Anna.A
Hej!

tusen tack för svar! Ska prova rödbladig alunrot.

Anna
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon