Majjijann
[attachment=41878:216m.jpg]

Halva bladmassan på min krasse är borta. Det är larver som äter på bladen, håriga larver, svart och gul-randiga. Ca 4 cm långa.

Vad är det för sorts larver? Är de ofarliga och jag kan låta dem fortsätta mumsa på krassen? Eller är det några hemska saker som utvecklas till varelser man inte vill ha i sin trädgård? Och i så fall, hur får jag bort dem?

CurlySue
har samma jag med !!
Trodde de kom från äppelträdet som ampeln har suttit i.
Majjijann
Jag har i och för sig inte tittat på äppleträdet som står strax intill, men jag tror itne det är några problem där... Inte vad jag kan se härifrån åtminstone.
Malin_MeL
Det är kållarver. De vill man helst inte ha om man odlar kål, de är glupska!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon