Full version: Gissa antalet
Platinum
I år var det premiär för odling av vintersquash och pumpor för min del och i juni planterade jag ut ett antal plantor i komposten eftersom jag läst att de dels var näringskrävande och dels utrymmeskrävande.

Gödningen verkar ha räckt till och nu vet jag till nästa år att de inte är utrymmeskrävande utan extremt utrymmeskrävande, av 10 plantor fördelade på fyra olika arter har det nu blivit ett mindre hav av grönska.



Illa nog så står det inte på förrän frosten knackar på dörren så det är bara en tidsfråga tills jag måste börja skörda av frukterna, i väntan på det så tänkte jag att vi skulle ha en liten gissningslek.
MariaS
Du lägger väl ut svaret sen giggle.gif
Platinum
CITAT (MariaS @ 16-09-2009, 21:02) *
Du lägger väl ut svaret sen giggle.gif


Givetvis kommer svaret sedan, blir skördning någon av de närmaste dagarna (var bara +2 i natt).
Platinum
Någon mer som skall ge sig på en gissning innan skörd, idag summeras det ihop hur det gått med min odling.

Det har varslats +1 de närmsta nätterna och då är det inte långt till 0 så nu vågar jag inte låta dem stå kvar längre.
Rosmarin
Hur läckra bilder som helst! Visst är det kul när man lyckas med sina odlingar! flirting.gif giggle.gif
Chamomille
Vad ska du göra med dom sen då unsure.gif
Platinum
Beslutet att skörda pumporna/vintersquashen var taget i alldeles rättan tid, för bara en halvtimme efter att jag var klar kom en hagelskur utan like. *Burr*

Så vad dolde sig då i havet av pumpablast? Sammanställning kommer här:

Skördbara frukter(diameter över 15cm): Totalt 17 st fördelade på...
Blue hubbard - 8
Atlantic giant - 1
Triamble - 3
Rouge vif d´Etampes - 5

Kart (diameter under 15cm): Totalt 99st fördelade på...
Blue hubbard - 65
Atlantic giant - 0
Triamble - 26
Rouge vif d´Etampes - 8

Jag får nog känna mig stolt och nöjd med en skottkärra full av frukter då jag dels bor i Gästrikland (zon4) som kanske inte är optimalt för odling av vintersquash/pumpa och sommaren dessutom har erbjudit väldigt växlande väder och då det dels är första året jag odlar något sådant här. Garanterat blir det ett nytt försök nästa år och då kanske jag provar på några andra varianter.
MariaS
Ajdå, missade på antalet större än 15cm (21-25) Men det var ingen dålig skörd ändå tummenupp.gif
Platinum
CITAT (MariaS @ 28-09-2009, 16:38) *
Men det var ingen dålig skörd ändå tummenupp.gif

Tack, känns som om skörden blev god trots misstag man gjort som att plantera för tätt.
Platinum
CITAT (Chamomille @ 28-09-2009, 12:33) *
Vad ska du göra med dom sen då unsure.gif


Det får framtiden utvisa, jag har tid på mig att söka recept för de sorter jag odlat har lång hållbarhet.

Men en Jack-o´-lantern och en pumpapaj lär det nog ska bli i oktober trots att jag inte firar halloween.
Aqvakul
Grattis! bravo.gif
Rosmarin
Härligt Platinum! bravo.gif Pumpor och squash av olika slag brukar vara tacksamt att odla.
Dels ser det fint ut när de växer : ett helt hav av stora vajande blad. Sedan är de vackra som dekoration när de är skördade. Och slutligen allt gott man kan göra av dem.
Jag brukar göra en chutney som finns i kokboken Annas Mat som heter Baronens Chutney av sorten Rouge Vif d'Etampes. Om du är intresserad av detta och inte har denna kokbok så kan jag lägga in det här på Odla. (PMa i så fall) Denna pumpa håller väldigt länge så jag brukar göra chutneyn i februari-mars...
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon