Anette W
Hej på er, vad använder ni för att vintertäcka thujor med? Är det säckväv som gäller? Köps hos trädgårdhandlaren, eller? Puh, vilket jobb med alla dessa thujor.
MariaS
Det finns en grön vinterväv hos handlarna som är perfekt för det ändamålet. Ta inget som är vitt bara eller som går åt för mörka nyanser, då får du en växthuseffekt istället utan ljus.

Men vänta med att täcka just nu. Det är inte förrän fram i februari, när ljuset kommer tillbaka och det är tjäle i marken som det är viktigt att täcka. Just nu behöver plantorna allt ljus de kan få, för att fortsätta rota sig och växa. Rotsystemet fortätter arbeta så länge det finns det minsta lilla gnutta ljus.
Anette W
Tack för hjälpen MariaS :-)
Alexander-VG-zon3
fiberduk, grön vinterväv ger bägge växthuseffekt (har själv mätt det). och bör läggas i dubbla lager. den gröna tycker jag håller kvar värmen mer än den vita när solen inte lyser.

juteväv, säckväv funkar jätte bra det är luftigt men ändå hindrar det solen väl. men även ett vitt lakan funkar bra det är ljust men tjockare än fiberduken.

är det små plantor kan man ta gran kvistar att täcka det ger också ett bra skydd.
flouee
Hur fungerar det med nyplanterade rosor och perenner etc? Tänkte främst på kylan och blåst - hjälper vintertäckning bra mot det? Eller är det bara vårljuset man bör vara försiktig med?
Alexander-VG-zon3
perenner vissnar ner och vintergröna perenner (som bergenia, julros, lammöra) klarar solen och tjäletorka bra.

Rosor ska man skydda mot värme, sol för att dom inte ska vakna för tidigt och sedan frysa ner i kalla nätter. men det beror på vilken ros och hur det lokala klimatet är. man kan också skydda sina rosor med grön vinterväv för att skydda mot kyla om man planterat en känslig ros.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon