Full version: HortoGreen
Forsén
Köpte vid två olika tillfällen totalt 4 plantor Funkia Guacamole. Skulle bli vita klockliknande blommor.
När jag köpte de två sista plantorna påpekade jag att de tidigare inköpta inte alls liknade bilden och att de var ljuslila blommor. "Det var ju märkligt. Jag har själv köpt dem och de var vita" fick jag till svar.
Döm om min förvåning när de 2 senaste plantorna också är exakt lika i färg o form.
Sände dem ett mail och undrade varför det inte stämmer med beskrivningen denna gång heller. Efter 3 veckor inget svar. Sände ett nytt mail och undrade om de brukar behandla sina kunder så här. Det är 2 veckor sedan och givetvis inget svar. Så hanterar HortoGreen sina kunder.
Kan påpekas att deras övriga plantor jag köpte inte är av bästa kvalité. Allt ser så fantastiskt ut i katalogen och låter så seriöst, men ett varningens ord är befogat!
Nauti
Konstigt att många företag inte förstår att om de gör såhär, och inte ens besvarar mail så kommer det att drabba dem negativt. Förmodligen kommer de ju att förlora mer på att folk undviker att handla från dem än om de helt enkelt ersatt plantorna. Det minsta de kan göra är väl att svara på mail i alla fall.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon