Full version: artbestämma buske
radhusdjungel
Hej alla kunniga!
Jag har nyss blivit med en liten liten trädgård (zon 1, sandjord), mycket älskad och vårdad av tidigare ägare, så det är väldigt många olika sorters blommor och buskar som trängs här... och jag vet inte vad jag ska göra med dem alla. Till en början är det ju bra att veta vilka sorter det rör sig om.

En förbryllande buske är denna något gulbladiga sak. Bladen är släta, inte tandade och bredare strax före spetsen än vid basen. Bladen är uppåtvinklade och busken ganska rikt grenad nerifrån basen, den har utvecklat små orange-röda runda frukter/bär som spricker fram från tjocka, lite ludna höljen. Jag tror inte busken har många år på nacken, och den är nu ca 1 meter hög och något bredare.

Kan nog fixa någon bild om så krävs. Men är det någon som känner igen beskrivningen alls, alla förslag som minskar alternativen i uppslagsverken tages tacksamt emot.

Har fixat bild, hoppas den hjälper!



Lite suddigt, men iallafall - ett bär med hölje.

Åsa, mälardalen zon 2
Tror att en bild kan behövas, orangeröda frukter som spricker fram får mig dock att tänka på benved eller magnolia
Ranunculus
Hej,
Din buske är en Magnolia. Den liknar Magnolia Stellata, men för att vara säker behöver jag se blommorna.
Ulla
radhusdjungel
Hej och tack!
Jo, jag misstänker också magnolia nu efter era svar. Jag har inte sett blommorna än, får väl återkomma med bilder till våren.
Anders zon 1
Växtsättet tyder på M. stellata.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon