Är Vitlysing svår att odla och övervintra Hur vill den ha det för att trivas Sprider den sig lika mycket som Praktlysing de ser ju helt olika ut Behövs det många rötter av den från början för att den ska bli fin Oj vad frågor det blev
varghem
15-10-2009, 08:45
Jag har vitlysing i zon 2. Lite upphöjd rabatt visserligen men den verkar trivas bra. Tycker inte den brer ut sig så hemskt. Plantan har blivit en aning större på 5 år. Rabatten får vara som den är året om. Ingen täckning alltså.
vanjalarsa
15-10-2009, 15:03
Hej Har vitlysing i zon tre på gränsen till fyra. Har haft dem i flera år utan det minsta besvär. Sådde dem faktiskt själv. Inte alls svårt!
mvh vanjalarsa
Eva St
16-10-2009, 11:14
Vad glad jag blir att höra att de går så bra. Vet inte varför jag fått i bakhuvudet att de skulle vara svåra
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.