Har inte så bra koll på fågelfröblandningarna i år har liksom inte kommit igång ännu (norra Östergötland)
Det var ju lite oj och ve förra året för prisökningar hur ligger det till
Förra året köpte jag en fröblandning med klippta frön "så slipper man att det gror i gräsmattan" Skitargument för fåglarna ville inte ha blandningen
Jag ger dem "Happy Birds" Vildfågelmix 60% (köpt på plantagen), och det verkar som de gillar den skarpt. Innehåller 56% solrosfrö, 23% havre, 15% vete, 4% jordnötter och 2% hirs. Det lär säkert komma ett och annat i gräsmattan till våren, men det får man ta med gräsklipparen.
Var inne på Ö&B och kollade om de hade till bättre pris, men deras fröblanding var mest havre/vete och lite annat så den köpte jag inte. Skulle dock vilja hitta ett ställe där man kan köpa lite större säckar (gärna 10-15 kg) av någon BRA blanding (dvs inte bara havre/vete), så om något vet - TIPSA MIG!!!!
Gunilla T
22-10-2009, 17:55
Jag har aldrig hittat några "bra" blandingar - fåglarna ratar hälften och då blir det dyrt iaf. Jag köper rent solrosfrö, nötter och hampfrö. När snön kommer köper jag havre till gulfinkarna.
Jag köper 25 kg av solrosfröer och jordnötter, där fröerna är små men fullmatade. En fågelspecialist sa till mig , när jag stod i valet o kvalet över vad jag skull ha, att de små solrosfröerna har hunnit mogna och är fullmatade jämfört med de stora som nästan är tomma och som då inte hunnit mogna. Större produktionslandet för solrosfröer är tydligen Ryssland, sa specialisten.
smuleborg
22-10-2009, 20:44
Jordnötter i säck på Granngården.
Och talgbollar ibland.
Vi har slutat med blandningar; det är jordnötterna de vill ha, annat ratas. I alla fall så länge det finns jordnötter.
Enligt Niklas Aronssons bok "Mata fåglar" är det vintertid bara intressant med maximal fetthalt. D v s Jordnötter och bra solrosfrön + rent fett.
Hamapfrön går också hem... Men jag håller med om att solrosfrön och jordnötterär favorieterna. Just därför begriper jag inte varför vissa "blandingar" innehåller hur mycket havre/vete som helst... Om man inte tänker sig odla säd till nästa år är det ganska meningslöst
Meningslöst ja men billigt för producenten
Matar bara med solrosfrön och jordnötter.
Det där med mogna och omogna solrosfrön hade jag ingen aning om...
Fick ett hemskick från Grangården där de skriver att man kan styra vilka fåglar man vill ha att mata i vinter genom hur man väljer fågelfrön !Men det verkar som Solrosfrön går hem hos alla fåglar !här har vi Blåmes Talgoxe Nöttväcka Gulfink Snöskata Bofink och Gråsparv och lilla Ekorren och haren som äter upp det som hamnar på backen.Denna veckan köppte jag fågelmix med Hampafrön jordnötter solrosfrön mm och det är full rulle vid automaten ändå.Problemet är de här Talgbollarna,köppte en speciell hållare med tak till dom,nu har kråkorna kommit på att de kan lyfta upp taket och sno hela talgbollen

Så en talgboll vara inte en timma !så nu får jag surra med ståltråd.Såg att ÖB sålde billigt solrosfrö i år.
vildfröblandning med extra solrosfrön.
Jordnötter i separat automat.
Torkade frukter.
talgbollar, ibland hemmagjorda.
kokkosnötshalvor
är vad jag kommer på just nu...
varghem
25-10-2009, 12:48
jordnötter, solrosfrön och talgbollar
allt annat ratas här ändå
Monarda
25-10-2009, 18:54
Köper 20-25 kilos säckar av solros- och hampfrö, havre och jordnötter. Kompletterar med talgbollar, müsli och bröd. Även kattmat, eftersom vår kräsna katt bara äter när förpackningen är nyöppnad blir det en del över till kråkfåglarnas glädje. När det blir kallare surrar jag fast bitar av talg på trädstammarna vilket uppskattas mycket av hackspetten.
Man ska också komma ihåg att inte städa trädgården för noga på hösten, det är många frön som gillas av småfåglarna.

Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.