Ramoth
Det där med att fixa det ultimata bottenmaterialet hos hönsen är en konst för sig.
Alla material tycks ha både för och nackdelar.
Under några år har vi av ren bekvämlighet kört vanlig halm.
Lätt att komma över och inga bekymmer med att lägga det på gödselstacken, men särskilt smidigt som hönsströ, det är det inte.
Mockar det har jag gjort genom att helt sonika slänga ut rubb som stubb när det blivit lortigt.

Har just testat spån tänkt till hästboxar. Det blir ljust och fint i boxen hon hönorna och ser mycket trevligt ut.
Funderar på om det går att kratta ut hönslortar och fylla på nytt strö, eller om man måste tömma och lägga in allt nytt.
Spånet måsta jag köra bort till egen gödselstack eftersom det måste komposteras länge (hur länge - någon som vet? Jag har glömt.) innen det kan komma ut på en åker utan att göra skada.

Testade torv EN gång.
Gud i himmel vad det dammade !!!!
Hela hönshuset täcktes av ett tjockt lager brunt damm.
Undrar hur hälsosamt det var för hönsen ...
Kan inte ha varit helt trevligt i alla fall.


Hos min "stora" flock har jag strött med gräsklipp och i dag "bättrade" jag på med en stor kärra löv.
(Hönsen blev helt till sig!)
När jag har gräsklipp att strö med måste jag erkänna att jag är helt nöjd - o hönsen håller med mej.
(Gräsklipp, löv och hönslort - vilken kompost jag kan få!)
zaaritha
Vi brukar också strö med gräsklipp o nu på hösten; löv!
För övrigt använder vi halm o sågspån.
Hönsen trivs!
Myosotis
Sågspån funkar rätt bra.
Azola
Sågspån här hos oss! yes.gif
Funkar bra,jag har bara 6 inneboende så jag tar faktiskt bort avföring varje dag med en liten trädgårdsspade, fyller en 3l glassbunke och kastar det vid åkern.
*Ulrica*
Jag har sån torv som de har i häststall, det dammar inte så värst tycker jag. Fördelen är också att jag kan lägga det i den vanliga komposten och använda det i trädgården ganska snabbt samt att hönsen kan bala i det, det kan de tydligen inte i halm.

Sågspån måste väl ta en himlans massa år att bryta ned?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon