Full version: Språkpolis
Louise i Göteborg
Jag stavar som en kratta och utrycker mig ofta rörigt så detta är ett gravt fall av sten i glashus sleep.gif

Ett oskick som breder ut sig mer och mer (även på denna sida) är att avstava sammansatta ord. En stor bov i detta tror jag är Microsofts stavningskontroll - den svenska ordlistan är bedrövligt kort. Ett exempel: skriver man ordet barnvakt får man felstavningsmarkering, delar man det blir det "rätt" - barn och vakt förekommer i ordlistan.

Dessa avstavningar smyger sig in över allt och gör texter svåra att läsa. Det är skilnad på 'stor växt' och 'storväxt'.

Jag vill inte göra en lista här med tokigheter jag hitter i inläggen, det är inte min mening att klanka på nån' enskild (jag hittar det hos många). Misstag gör vi alla hela tiden och kanske oftare när man skall prat-skriva i ett forum. Men dessa avstavningar förekommer mycket mycket oftare än dom vanliga slarvfelen.

Dessutom förekommer det på många andra ställen - även i tryck.

Ja , ja ja nu har jag fått lufta detta........
Fialotta
Louise.....du skulle titta på programmet
som går på 2:an på torsdagar, jag tror det heter
svenska språket eller språklådan ( är osäker )
men där tar dom in en språkpolis i varje program!
Min granne var med där och sa något liknande som du tyckte
här rolleyes.gif
Själv tror jag att i ett sånt här forum så har ju landet
olika dialekter och då blir det olika när man skriver
Jag tycker det är mänskligt o charmigt wub.gif rolleyes.gif
*Felix matte*
Här måste jag hålla med Mudan.
I såna här (felskrivet) forum, tycker jag inte rätt - och avstavning har någon större betydelse. Värre då när det gäller viktiga handlingar.
Läs och begrunda nedanstående.

KOMMATECKNETS BETYDELSE. En Telegrafist i det forna Sovjetunionen fick följande telegram. Fången avrättas, ej skickas till Sibirien. Telegrafisten tyckte synd om den dödsdömde fången och flyttade kommatecknet. Fången avrättas ej, skickas till Sibirien. Av detta lär man att ett kommatecken kan vara skillnad mellan liv och död.

Ha en mysig kväll allihopa. Nu ska jag spela BingoLotto och vinna en miljon.
nina L
Jag tycker att det är lättare att läsa om man skriver korrekt. Självklart kan man använda dialektala varianter.Språket blir ju rikare på det sättet. Något som jag kan reta mig på och som gör sidorna svårlästa, är alla olika teckensnitt och färger och blinkande smilisar här och var. Men och andrasidan så kan ju sidorna bli tråkiga utan dessa. Ja vad ska jag säga nu då? ......kanske måtta med allt
Berith
CITAT (nina L @ 14-12-2002, 19:35)
Jag tycker att det är lättare att läsa om man skriver korrekt.
---
Men och andrasidan ---

Det heter väl ändå 'men å andra sidan'! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Fialotta
Men Hallå Agnetha!
Nu stavade du mitt namn fel...ajabaja frun tongue.gif

Ha, ha...jag tyckte det blev riktigt kul laugh.gif

Blinkningar o smilies plus färg färgsätter forumet
jag blir glad av det rolleyes.gif laugh.gif
Kramisar
Berith
En rolig avstavning är principutta-
landet... biggrin.gif
*Felix matte*
CITAT (maudan @ 14-12-2002, 21:13)
Men Hallå Agnetha!
Nu stavade du mitt namn fel...ajabaja frun tongue.gif

Ha, ha...jag tyckte det blev riktigt kul laugh.gif

Blinkningar o smilies plus färg färgsätter forumet
jag blir glad av det rolleyes.gif laugh.gif
Kramisar

Huvvaligen. Nu skäms jag så jag rodnar
Det var stressen eftersom jag spelade BingoLotto samtidigt som jag skrev. (en penna i var hand)
Fialotta
Du är förlåten såklart laugh.gif wub.gif



laugh.gif wub.gif
yla
tongue.gif nu måste även jag blanda mej i
jag tror att det ofta blir "snavfel" eftersom fingrarna far iväg
o ibland så tar inte tangenten kanske de skulle vara dubbel bokstav men de e bara den ena som tar
o så korrläser man kanske lite slarvigt rolleyes.gif
gubbarna tycker jag e kul
o så blir jag lite glad när jag ser att fler med mej stavar fel ibland
o så e de kul me lite olika stilar
om man skriver mycket text så blir det lättare att läsa än en LÅÅÅÅÅÅÅÅNG text
Sen e de nog så att språket är underbart eftersom det hela tiden förändras efter tiderna,,,,,ord ingen skulle kunna tänka sej att ta i sin mun för inte så länge sen är helt vanliga idag smile.gif
o idag e de helt ok att skriva o och e o andra förkortningar tack vare att de e vanligt att smsa o då vill man ha me så mycket som möjligt
wub.gif född o uppvuxen på söder
kram alla me alla era olika sätt att skriva på de e ju det som ger en sån här sida lite personlighet,,,,,,,,,,,,,,eller hur wub.gif
Ina
Jag är nog lite av en petimäter vad det gäller språk, både stavning och grammatik. Mina åsikter om tokigt avstavade ord och särskrivningar lämpar sig inte att yppa offentligt... Men jag skulle aldrig klaga på hur någon här på forum stavar eller formulerar sig. OM det skulle vara så rörigt att det är svårt att förstå skulle jag fråga vad personen menar, men att klanka på någon här - aldrig! Texterna här betraktar jag som talspråk!
Det som retar mig är när det i offentliga sammanhang slarvas med dessa saker. Mer eller mindre permanenta reklamskyltar med tokigt språk t ex. Eller utskick från rektor i barnens skola, utskick som verkar vara formulerade av en nioåring, inte av en vuxen person med ansvarsfull position.
Avslutar med ett exempel på särskrivning. Det är från en fast installation, en upplyst reklamskylt för en tvättinrättning. "PERSISK MATT TVÄTT"
Louise i Göteborg
Ett sånt' gensvar!!!!

Men läste nån' verkligen vad jag skrev?
Ina
Jag gjorde det! wink.gif
Men det du kallar för avstavning kallar jag för särskrivning, t ex "kalv lever" i stället för "kalvlever". Avstavning är det som Berith gav exempel på, ett vansinnigt roligt exempel dessutom! laugh.gif
Monique
Vad sägs om detta, hämtat ur Mark Levengood´s Gamla tanter lägger inte ägg. blink.gif

Kroppen består av inälvor och utälvor. Inälvor är tillexempel märgen, benen och mjälten. Utälvorna är ofta mer synliga och de kan ofta bytas ut om det behövs. Särskilt på tanter. Vidar 8 år

Vi har en hjärna för att håret skall ha något att sitta fast på. Nina 5 år

När man blir gammal börjar kroppen gå i frö och då kan man blåsa bort med vinden. Runa 7 år



biggrin.gif laugh.gif wub.gif
*Felix matte*
CITAT (Monique @ 15-12-2002, 19:14)
Vad sägs om detta, hämtat ur Mark Levengood´s Gamla tanter lägger inte ägg. blink.gif

Kroppen består av inälvor och utälvor. Inälvor är tillexempel märgen, benen och mjälten. Utälvorna är ofta mer synliga och de kan ofta bytas ut om det behövs. Särskilt på tanter. Vidar 8 år

Vi har en hjärna för att håret skall ha något att sitta fast på. Nina 5 år

När man blir gammal börjar kroppen gå i frö och då kan man blåsa bort med vinden. Runa 7 år



biggrin.gif laugh.gif wub.gif

Herregud vad jag har skrattat åt allt roligt i denna bok
Den tål att läsas om och omigen.
När jag börjar högläsa ur den, får nån annan ta över för jag bara skrattar
men det sägs ju att "ett gott skratt förlänger livet"
Jesses vad gammal jag måtte bli då!!!!!
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
*Felix matte*
CITAT (Louise i Göteborg @ 15-12-2002, 14:41)
Ett sånt' gensvar!!!!

Men läste nån' verkligen vad jag skrev?

Klart jag läste. Jag är ganska (mycket) noggrann med stavning mm
men i såna här forum tycker jag att man får tillåta sej lite
"utsvävningar"
T.ex tyckte jag det var jättekul att läsa när några hade skrivit på "väschötska"
Louise i Göteborg
Jag skrev att jag inte var ute efter att klanka på enskilda personer, detta inte handlar om slarvfelen och att man här (helt rimligt) använder talspråk.

Det jag tycker är jobbigt är nar man delar upp ord så att det i bästa fall blir svårläst och ibland får en helt annan innebörd.

Tack Ina, jag jag viste inte att det fanns ett särskilt begrepp för detta utan använde det jag tyckte låg närmast.
Göran Carlsson, Odla.nu
Intressant ämne det här! I ett diskussionsforum där man inte alltid läser igenom det man skriver så noga tycker jag toleransen för språkfel kan vara ganska stor. Det viktiga är ju trots allt innehållet i inläggen. I övrigt tycker jag stavfel och liknande är störande men inte så farligt. Särskrivningar däremot tycker jag är väldigt irriterande.

När jag själv skriver "fort" tenderar jag dock att särskriva ord som inte ska vara det, men det upptäcks oftast vid en genomläsning. Allt fler kan engelska nuförtiden och där särskrivs många ord som på svenska ska vara sammanskrivna och jag tror att mycket av problemet ligger där. Jag har visserligen läst fler olika förklaringar och det beror kanske på många faktorer.

Många gånger blir felaktiga särskrivningar väldigt roliga och min favorit just nu är från en bensinmack: "Vi kollar glykolhalt och spolar vatten och olja på din bil."

Det finns massor med roliga särskrivningar och till och med en sajt enbart ägnad åt särskrivningar: http://www.skrivihop.nu/exempel/roliga.php
*Felix matte*
Den var väl för braig!!!!
Tack för tips på sajten! Mycket kul fanns ju där.

Inte får man vara för petig för då försvinner ju den spontana skrivarglädjen! Eller hur? Ibland kan man ju bara inte hejda fingrarna ( som i vanliga fall är stela av värk) att fara fram som han Holländaren som åkte skridsko så fort (tror det var på sjuttiotalet) att man inte hann se han förräns han var i mål! biggrin.gif
Berith
(Kees Verkerk rolleyes.gif )
Susanne i Linköping
Självaste Forumet stavar fel ibland. Alldeles nyss kollade jag min kontrollpanel, foruminställningar. "Meddlemmar" stod det där.
Virgo
halloj,

som ni nog har sett så har jag garderad mig för felstavningar.
Sofia
Stavfel är inte så himla farligt, tycker jag. Alla har inte lätt att se om ett ord är felstavat eller inte. Och ibland blir man blindare och blindare ju mer man läser igenom det man skrivit. En del stavfel upptäcks inte ens om man försöker. Särskrivningar är, som många tidigare påpekat, en solklar felkälla. Ett sammansatt ord får ju en helt annan betydelse när det skrivs som två ord. Hur ska man veta vad skrivaren menade??
Däremot så irriterar det mej när jag ser att den som skrivit inlägget inte bemödat sej ett dugg att kontrollera det som han/hon skrivit, utan bara skickar iväg det. Rena rama slarvet ser man ibland.

Och så tycker jag också att det är störande när det är alltför mycket smilisar och punkter och storlekar och färger. Det gör inte texten ett dugg mer lättläst, inte för mej i alla fall. Det bara rör till det. En och annan liten grej för att understryka det man skrivit kan vara bra ibland. Men det är som med gödningen, för mycket är inte bra det heller.

Men ser det alltför rörigt ut, då orkar jag helt enkelt inte stava och gissa mej igenom inlägget. Tyvärr, ska det tilläggas, för jag missar troligen en del nyttigt bland röran. Och troligen är det också så att den som alltid slarvar igenom sina inlägg missar en del läsare.

Men var och en gör som man själv vill, det är ju också det som är tjusningen med forumet. Alla har sin egen stil.

Snart är det jul, jag vill ha mer snö!! smile.gif
Berith
CITAT (Felix matte @ 15-12-2002, 19:34)
T.ex tyckte jag det var jättekul att läsa när några hade skrivit på "väschötska"

Hej dô! Vi, Annkrestin åh ja, tôckte dä va rollit där ett tag mää, män sen va vi tvongna å schluta för vi va rädda att vi sôlle fastna å bli sånna! Männ vesst ä dä rollit att dä hörsch varrt fôlk kômmer ifråå. biggrin.gif
Ann-Christin Lindberg zon II
Ha vesst, så va dä - hôppas att dä ente ble´för möet för Forumet - vi feck ju schluta, för vi höll på å bli sônna! laugh.gif (Urschäckta, en sônn däringa gôbbe!)

Go´ jul på ere allihop!
Berith
Ha för skråen, männ hôll mää ôm att dä ä vackkert, nästan så en sôlle kunna skriva utet på maskin å sätta åppet på vägga - åminstånne på dass!
Ann-Christin Lindberg zon II
Vesst ä dä vackert, å tänk så tudelit! smile.gif
Berith
Haa, å en behöver alldri åndra över ôm en ha stava rrätt - äller fel! tongue.gif
Gunvor Nilsson
CITAT (Sofia @ 16-12-2002, 10:06)
Och ibland blir man blindare och blindare ju mer man läser igenom det man skrivit.

Halvblind, helblind eller mittemellan? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Betty
CITAT (Ina @ 15-12-2002, 18:41)
Jag gjorde det!  ;)
Men det du kallar för avstavning kallar jag för särskrivning, t ex "kalv lever" i stället för "kalvlever". Avstavning är det som Berith gav exempel på, ett vansinnigt roligt exempel dessutom!  :lol:

Jag rekomenderar er att ta en titt på den här sidan,
där finns mycket intressanta saker att läsa...
http://www.skrivihop.nu
Berith
CITAT (Betty @ 16-12-2002, 12:34)
Jag rekomenderar er att ta en titt på den här sidan,
där finns mycket intressanta saker att läsa...
http://www.skrivihop.nu

Appappappapp! Nu läste inte Betty tidigare inlägg i den här tråden.
Allas vår Göran har ju redan rekommenderat den sidan! biggrin.gif rolleyes.gif biggrin.gif
Betty
F-låt... wub.gif
missade det...
Sofia
CITAT (Gunvor Nilsson @ 16-12-2002, 12:13)
CITAT (Sofia @ 16-12-2002, 10:06)
Och ibland blir man blindare och blindare ju mer man läser igenom det man skrivit.

Halvblind, helblind eller mittemellan? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Troligen just så, ja...! blink.gif
Cilla
Jag gillar språkliga avigheter och har inget emot att också se andra göra språkmissar. Själv skriver jag snabbt i ett kall stuga med stela fingrar, ofta sent efter jobbet eller mitt i det och får helt enkelt hoppas att språk- och skrivfelen blir så roande som möjligt...

Här är en av mina språkliga favoritsajter, denna sida handlar just om särskrivningar:

Avigsidan

...med exempel som t ex Prins Korv och Drottning Sylt, Fru Kost och Herr Sandal... Och den välkända skylten med RÖK FRITT, som borde sitta på alla rökrum och inte där man vill ha rökfria miljöer.

Cilla
*Felix matte*
CITAT (Cilla @ 16-12-2002, 22:51)
Jag gillar språkliga avigheter och har inget emot att också se andra göra språkmissar. Själv skriver jag snabbt i ett kall stuga med stela fingrar, ofta sent efter jobbet eller mitt i det och får helt enkelt hoppas att språk- och skrivfelen blir så roande som möjligt...

Här är en av mina språkliga favoritsajter, denna sida handlar just om särskrivningar:

Avigsidan

...med exempel som t ex Prins Korv och Drottning Sylt, Fru Kost och Herr Sandal... Och den välkända skylten med RÖK FRITT, som borde sitta på alla rökrum och inte där man vill ha rökfria miljöer.

Cilla

Oj, oj vad länge jag kommer att leva! Skrattar sååå gott!
Såg direkt att också ditt tips kommer att förgylla mina dagar.

Trodde att jag kunde hitta "kul grejs" på nätet
men ser ju nu att jag är novis jämfört med er.
Trots att jag har all tid i världen att skriva rätt
så gör jag mina tabbar men det bjuder jag på.
Ina
PUH!
Jag kan inte andas! Jag skrattade så jag skrek, sidan tog ju aldrig slut heller.... biggrin.gif laugh.gif tongue.gif wacko.gif tongue.gif laugh.gif blink.gif biggrin.gif biggrin.gif
Berith
Ina! Tänk dej då när man sitter på en datalektion och råkar hamna på den sidanoch vet att man borde vara tyst och lyssna på läraren... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Cilla
Närå, fotsätt med ditt kuliga grejs!

Men jag fastnade lite på Avigsidan igen, med avdelningen som handlar om särskrivningar. Eftersom de är ett problem, inte minst i offentliga skrifter där sammanhangen måste vara tydliga, är det gott att skratta åt dem när man kan.

Vad sägs om en restaurang med följande reklam och skyltar?
Ät pinnar
Bar personal
Kul glass
Pigga kassa arbetare
Kom ut klädd
Ät direkt ur paj form
Vi har sprätt ägg
varm rökt bog direkt från frysdisken
ring klockan fungerar ej
oliver får ost
Stekt röd tunga
Fett snålt
Ren korv
Kalv lever
Till jul - vilt bord
Vi har öppet mellan dagarna

Cilla
Ina
Det där med fnissanfall på lektioner är jag ganska bra på! laugh.gif Så sent som igår satt jag på föreläsning och höll på att spricka. Vår etikföreläsare pratade om "idealistisk utilitarism" och att man enligt denna kan hävda att det är etiskt-moraliskt bättre "att vara en ledsen Sokrates än en glad gris". Jag bröt ihop! Sen spädde han på med att fråga efter skillnaden mellan gladiatorspelen i det romerska riket och dagens dokusåpor. Jag kanske har underlig humor men jag tyckte att det var omåttligt roligt! Dessutom tycker jag inte att skillnaden är sådär jättestor... wink.gif rolleyes.gif
Helen i Skåne
Avigsidan är helt underbar! Den har räddat livet på mig många gånger... laugh.gif

Håller med när det gäller dokusåporna...VEM I HELA VÄRLDEN kom på dem?! Och vad är det som gör att vi liksom gladiatorbesökarna trivs med att frossa i andras elände och elakheter? Vad är det för behov vi har som gör att vi vill bli pseudokändisar vars enda merit är att vi varit med i Robinson eller nåt annat "program"? Nåt för dig att bita i kanske Ina?! biggrin.gif Kanske det blir en "svallvåg" av besvikna som INTE kom med i önskad såpa och därför behöver dina råd... Jisses, tanken svindlar, här pratar vi arbete för många år framöver! tongue.gif
Ina
Vill du ha den korta eller den långa analysen av varför dokusåporna är så populära? wink.gif biggrin.gif tongue.gif
Den på svenska eller den på "psykologiska"? biggrin.gif rolleyes.gif smile.gif huh.gif
Helen i Skåne
Ta den psykologiska! Den andra, långa har jag redan själv gjort. Kunde vara kul att ha den på "rätt" språk... laugh.gif
Cilla
CITAT
"idealistisk utilitarism" och att man enligt denna kan hävda att det är etiskt-moraliskt bättre "att vara en ledsen Sokrates än en glad gris".


En av mina vänner var en hårdkokt utilitarist, som det kallades i filosofiska kretsar. Maximerad (och mätbar) nytta alltid etiskt bäst. Dödar man en och gör fler människor lyckliga är dödandet moraliskt rätt.
Jag stångade mig blodigt mot detta idiotiska stela tänkande. Utilitarismen kan bli farlig för de som blir riktigt hängivna.

Men med ditt citat kom jag på att min farfar alltid brukade säga att "Jag äter hellre än ser mina barn svälta". Himla äcklig ordlek tycker jag. Undrar just vad den sortens utilitarism kan kallas?

Cilla
*Felix matte*
Nog är jag hellre en glad gris biggrin.gif

Sjunger och visslar dagen lång
och en och annan dokusåpa slinker väl ner
här oxå. Tror att det är just intrigerna och
elakheterna i dessa som får oss att bänkas
framför burken. (gäller mej)
biggrin.gif mad.gif biggrin.gif
Ina
CITAT
"Jag äter hellre än ser mina barn svälta".

Ungefär som "Bättre ung och frisk än gammal och sjuk"... wink.gif
Cilla, din kompis kanske hörde till skolan "nyttoaggregerad utilitarism" - de förordar handlingar som leder till maximal nytta.
Agneta - skall vi klassificera dig så är du möjligen en "hedonistisk utilitarist" - enligt dessa är de handlingar som skänker njutning som är de rätta.
Obs! Jag har förmedlat det jag har i mina anteckningar från gårdagens föreläsning och är långt ifrån någon filosofiexpert, knivigare spörsmål vill jag hänvisa till ett för ändamålet upprättat forum! smile.gif
Berith
Har i dag - på årets sista dag! - blivit antagen som medlem i skrivihop.nu! biggrin.gif
Fick medlemsnummer 20953 så vi är en attans massa 'språkpoliser'.
Ann-Christin Lindberg zon II
Hej du Berith!

Jag är också medlem på skrivihop sedan något år tillbaka, minns inte vilket medlemsnummer jag har, men det var ett tag sedan jag kollade på sidan!

En liten språklig rolighet följer: Jag hade beställt en del böcker till våra bokbord här i församlingen i höstas. En del var restnoterat, men när de sista böckerna kom, låg det bipackat en liten lapp där det stod: Omsorgen i livet är slut, (usch, det lät ju ganska hemskt!) vi kommer att nytrycka den under 2003, så välkommen med nybeställning!

Fick så roligt åt detta, även om det lät hemskt! Jag skickade den faktiskt till Avigsidan, men har inte kollat om den kom med. ("Omsorgen i livet" var ju en liten bok). laugh.gif

GOTT NYTT ÅR!
abborrmaster
halv bror
kassa skåp
sjuk gymnast
skum tomte
brun hårig flicka
engelsk talande person
hand tvättas separat
ingen vidare utbildning
sjö nära tomt till salu

hehe
abborrmaster
CITAT (Ann-Christin Lindberg zon II @ 31-12-2002, 13:07)
Hej du Berith!

Jag är också medlem på skrivihop sedan något år tillbaka, minns inte vilket medlemsnummer jag har, men det var ett tag sedan jag kollade på sidan!

En liten språklig rolighet följer: Jag hade beställt en del böcker till våra bokbord här i församlingen i höstas. En del var restnoterat, men när de sista böckerna kom, låg det bipackat en liten lapp där det stod: Omsorgen i livet är slut, (usch, det lät ju ganska hemskt!) vi kommer att nytrycka den under 2003, så välkommen med nybeställning!

Fick så roligt åt detta, även om det lät hemskt! Jag skickade den faktiskt till Avigsidan, men har inte kollat om den kom med. ("Omsorgen i livet" var ju en liten bok). laugh.gif

GOTT NYTT ÅR!

kul... laugh.gif laugh.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon