CITAT (Åsa, mälardalen zon 2 @ 29-10-2009, 23:00)

Vårvinter-vår brukar dock vara bästa tiden för rotning av sticklingar, färgsammansättningen i ljuset just nu gynnar inte rotbildning. Själv sticker jag dem i lucker såjord med perlit i små krukor och sätter en plastpåse över.
Väcker liv i en gammal tråd som börjar bli aktuell...
Normalt tar man ju in fuchsiorna nu eller gräver ned dem djupt i en grop. Men då bör ju sticklingar tas nu när man då klipper ned dem.
Åsa, de sticklingar du tar på våren, det är alltså på de nya skott som kommer då den vaknat till liv? För jag misstänker att annars finns det inte mycket skott att ta när man tar fram dem från vinterförvaringen?
Jag tror nog att jag tänker göra så att eftersom de ändå bör klippas ned ordentligt innan vintern så passar jag på att försöka ta sticklingar nu och om de inte blir bra så får jag väl göra ett nytt försök på våren - om nu moderplantan klarar sig.
Har jag fattat det rätt?
Och en sak till! Förvara en fuchsia inomhus under vintern, det är ingen bra idé , va? Har för mig att de lätt drabbas av spinn och annat otyg.