Såg något på TV igår... kommer inte ihåg vad det var för program.
Där jämfördes iaf priser i småbutiker/ stormarknader och resekostnader räknades in.
Exemplet hon gav var:
Det var 200 Kr billigare att handla på Stormarknaden. Resekostnaderna var 144 KR. Vinsten blir alltså BARA 36 Kr
sa programledaren!!!!!! och samma summa stod också skriven på en skylt som visades.
I min skola fick vi lära oss att 200 - 144 = 56
Kanske dags att TV satsar några ören på mattelektioner