Full version: silkesträd
Powerowic
hur ska jag sköta ett silkesträd, är det normalt att det ska tappa blad på vintern eller bör man ställa det ljusare. jag har haft det i 3-4 år
Alexander-VG-zon3
det är lövfällande och vill under vintern helst övervintra svalt och mörkt, tempen kan ligga runt 0c +10c. har man det varmare och man vill att den ska behålla bladen är det bra med fuktigluft och med extraljus.
Powerowic
måste det vara svalt om det är mörkt
Alexander-VG-zon3
den överlever säkert mörkt och rumstemp också, men den mår bra av en svalperiod under vintern och då den tappar bladen under vintern behövs inget ljus, men har man ljust och svalt så kvittar nog ljuset.

Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon