Hej! Min lilla pinje satt på kottefrö från Grekland är nu inne på sitt fjärde år snart och står i sin kruka utomhus och verkar trivas faktiskt. Några barr i toppen är lite gula i spetsarna, annars ser den frisk ut och det tycks komma nya skott. Men kan den stå kvar ute om det blir minusgrader eller måste jag ta in den då? Är lite orolig för vad temperaturchocken kan orsaka om jag tar in den huxflux i rumsvärme!
Alexander-VG-zon3
05-11-2009, 20:51
den tål ett par frostnätter även i kruka, tar du in den så är det bättre att då placrea den svalt och ljust. annars är du rädd att den ska få en chock så ta in den nu och placera den under extra ljus (för att förhindra att den barrar).
Tack! Funderar på att köpa nån sorts energilampa att ha ovanpå kanske? Vet inte om det är bra men bättre än inget antar jag.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.