Full version: Ett superbilligt tips
Ewa L
Fick min traditionella chokladkalender idag från kollegor i England. Kom då att tänka på en grej jag brukade göra med mina barn när de var yngre:

Använd de urätna kalendrarna som formar för gipsfigurer!

Gips kostar nästan ingenting. Och därefter kan man måla dem. Dessutom gärna klistra dit mini-magneter köpta i hobbyaffär så blir det små kylskåpsmagneter.

Jag brukade ha en "Första hjälpen"-låda att ta till, framför allt när tidigare sjuka barn var konvalescenter. För sjuka för skola/dagis men för friska för att vara sjuka. I den lådan ingick bl.a. ovan nämnda projekt.
andersen
Jag brukar tillsammans med dottern när hon var mindre smälta blockchoklad i den gammla formen.

Det är något som barn blir farsinerade av,inte en tanke på att äta först nä det ska stelna och bli klart först:D
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon