Peztis
Jag tog några bär ifrån en låg buske hos mina föräldrar men då det är något som fåglarna spridit så vet de inte vad det är för buske.
De orangea bären satt i en klase så som rönnbär gör, tog tyvärr inte kort på det innan jag mosade för att få ur fröna... Sorry... Och jag kände inte igen bladen (som jag naturligtvis inte minns nu hur de såg ut!).

Så, vad kan det ha varit för buske? Vilka buskar ger orangea bär?

Det är såååå skoj att ge alla duktiga här på Odla något att bita i! flirting.gif
KURT
Eldtorn finns i flera orangea toner

http://www.odla.nu/artiklar/eldtorn.shtml
Jan Lindgren
Hej!
Det finns låga rönnar. Ex Sorbus reducta fast den har mer ljusrosa bär.
MVH
Jan Lindgren
Monica B
Min första tanke när det gällde orangea bär är ju Havtorn. Dom är verkligen orangea och sitter i stora klasar. Dom är jättebra att göra juice på. Kanongott! Sedan kan man göra annat smasken av dom också. Dock är dom lite sura att äta "au naturel".
Peztis
Nu minns jag ju inte exakt men det verkar som att KURT har rätt.
Jag får skicka länken till mina föräldrar så får de verifiera.

Rönn är det inte för det hade jag vetat.

Tack för er hjälp!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon