Tymion
Hej allihop!

Jag har lite frågor om inomhusodling och vill gärna ha tips och råd om dessa växter smile.gif

Har några fina vippjasminplantor jag vill ta hand om på bästa sätt, har sprutat dem dagligen med ljummet vatten och ger substral en gång i veckan, de är ändå torra och bladen slokar, tips?

Sen undrar jag om dessa går att odla inomhus: myrra, vinruta (går det att köpa vinruta som krydda någonstans? Underbart att krydda vin och mat med rolleyes.gif ), malört, patchouli och sedan vill jag hemskt gärna lära mig mer om orkidéer. Har någon tips på en bra bok om orkidéer? rolleyes.gif
Nauti
Alla går att odla utan problem inomhus om du ger dem rätt miljö. Ifall du talar om att odla dem i fönsterkarmen så vågar jag inte säga någonting.
Alexander-VG-zon3
vippjasmin går odla inne, dock vill dom gärna under vintern ha det lite svalare ca +5c +15c och extra ljus och ingen näring under vintern. närings ges under vår-sommar-förhöst. dom står gärna ute under den frostfria perioden efter att man avhärdat(placera först i skuggan i 2-4v) ute trivs dom i halvskugga och hålls fuktiga. eller odlar man dom inne åretrunt i ett öst eller västfönster.

myrra, patchouli kan du odla inne, myrra vill ha det lite torre sköts mer som en suckulent. den andra patchouli sköts mer som en regnskogsväxt.

resten hade inte jag odlat inne dvs vinruta och malört dom är ute växter och vill hellre odlas i trädgården/kryddlandet. dock har du lite svalare och extra ljus så kan du nog få dom till att klara sig inne. på friland vill dom ha lucker och magerjord i ett soligt läge.
RitRat
Myrra.... Jag kommer bara på den gula väldoftande kåda som jag brukar köpa i Gambia. Den används väldigt allmänt som rökelse där. Det är visst den som nämns i Bibeln, de tre vise männen hade det bland sina gåvor till Jesusbarnet. Jag köper den för en spottstyver, från säckar.... några kronor hektot. Hur se växten ut?

Jag har en kollega som kommer från Bosnien. Hon blev överlycklig över en påse myrra! Den doften påminde henne om hemlandets ortodoxa kyrkor, och även stora högtider hemmavid, där myrra användes.

Var finns det myrra-frön?????
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon