Full version: Dagens Rugosa
Kajsa


Fimbriata, Fransk äldre ros från 1891. LÅG skriver att den kan vara svårodlad och det är just var den är, har haft den många år och den blir inte mer än 1.20 här och varje år har jag ett vildskott som sticker upp och bråkar som gäller att ta bort kvickt. Köpte rosen för den söta blomman, liknar Grootendorst rosorna en del. Har planterat den i en kall hörna men den har sol mest hela dagen, blommar inte så mycket.
Så det är en ros som jag kanske byter ut en dag ??


Kan få svartfläck men mera sällan. Tror kanske att den skulle trivas bättre i lite varmare läge än den har här. Zon 4 och ska kunna bli 1.5 x 1.2 m.
strandskatan
Helt bedårande, tycker tom en rugosamotståndare! Bladen verkade inte vara så rynkiga heller.
susehn
Hos mej har denna vuxit rätt skapligt, kanske den gillar torrt och sand? Däremot är blommorna något av en besvikelse, bleka oansenliga och kortlivade......inga höga poäng alltså, men för all del, den återkommer med blomster.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon