Full version: År 2010
hattstugan
HEJ!!
Nu kommer ett nytt härligt år med ny möjligheter!!!!
Är det någon mer än jag som har planerat för förändringar??
Jar planerar att starta en lite firma för att hjälpa dom som inte kan/hinner med sina Balkonger bla!!!
Det är bara ett av många projekt!!!
Christina i Taxinge~
Jag ska gå ner i vikt och dessutom försöka djuprensa min trädgård från ogräs!
4:an
Jobba....Hjälpa dottern att renovera lägenheten hon köpt...få igång gubbens a-kassa nu när han blivit utförsäkrad...plugga klart innan sommaren skall jag vara förskollärare....därefter orkar jag nog bara med att rensa kirskål och dricka vin!!! angel_not.gif
hattstugan
Finner det här underligt! Ingen som har planer när ett nytt år är på ingång???

Jag har alltid det!!!
Aqvakul
Jag har inga "stora" planer för 2010. Målet med jobbet är att det ska "flyta på". Jag hoppas att hustrun blir opererad i sin andra höft i mars som utlovat och att det går bra, jag önskar många trevliga stunder med barnbarnet och att det nya föds fram som det ska. Tror och hoppas att jag ska vara lika lycklig med min hustru i vardagen som till resor och till fest, som jag varit 2009. Sen hoppas man ju alltid på ett trevligt trädgårdsår.
ängsvädd
Jag ska försöka få upp livslusten och börja må bättre, att överleva men må bättre - det är mitt mål för 2010. Att jobba med mina fel och brister.
herkules
CITAT (ängsvädd @ 31-12-2009, 10:02) *
Jag ska försöka få upp livslusten och börja må bättre, att överleva men må bättre - det är mitt mål för 2010. Att jobba med mina fel och brister.

smiley_small_hug.gif

jag ska sluta äta kött .. igen flirting.gif
ängsvädd
Tack Herkules, kram tillbaka smiley_small_hug.gif
HelenJ
Jag ska ta min examen i maj, förhoppningsvis få ett jobb och samtidigt hålla igång min nystartade firma bredvid, ställa i ordning trädgården inför bloggträff och Tusen Trädgårdar, måla huset och kanske skaffa katt. Och mycket mer.... wink.gif

Jag är full av förväntan inför det nya året!
Hej igen
Jag ska fortsätta leva som jag gör idag ... fortsätta njuta av livet ... barn o barnbarn,
god mat, musik jag älskar och allt gott livet bjuder oss.
Jag ska fortsätta se något positivt i var dag ... försöka att inte lyssna på för många nyhetssändningar
där 90% handlar om elände.
Men fördenskull ska jag inte glömma att sända en tanke till alla de som har det svårt, som lever i krigsdrabbat land.
Kommer också att fortsatt skänka en slant till hjälporganisationer som förhoppningsvis kan ge de drabbade en liten ljusglimt och hopp om framtid.
Peztis
Oj... jag hoppas att det kommande året inte blir som 2009 för det har varit bergochdalbana!
Började med en massa sjukdomar, fortsatte med förlovning på en underbar 40-årsdag, trassel på jobbet, jätteskoj 40-årsfest, mer jobbtrassel, fick stort växthus (ej monterat!!!), trassel med borrning av ny vattenbrunn, underbar bröllopsdag och -resa, blev av med jobbet, brorsan ska skilja sig... Ja, ni hör - vilken bergochdalbana med höga underbara toppar och djupa jobbiga dalar!

Framförallt så hoppas jag på ett nytt bra jobb eller att jag hittar på något som jag vill göra, att jag jag får upp växthuset och att alla växter jag planerar kommer frodas. Att det blir en fin vår och sommar så att vi kan få upp poolen nära växthuset... och självklart att vi håller oss friska och att alla mår bra!
Eva-Helene
Mina planer för 2010: flytta till fästmannen, gifta mig...och hålla tummarna jättehårt för att min äldste sons barns födsel går bra!!!
Huggorm
Hela 2010 lär jag få jobba, för att få ihop pengar till stugan. Men när den blir färdig, kanske till våren 2011 skall jag leva nästan gratis och sluta jobba
*Stintan*
Jag ska ta en dag i sänder och ta vara på varenda en jag får 000.gif
Klura
Jag ska rensa i garaget som är proppfullt med mammas grejor efter hennes flytt.
Ska gå att få in en bil där igen.
Renovera kök och badrum, blir väl hela lägenheten kan jag tänka mig.
Klura på om jag ska flytta till större el kanske köpa ett sommarhus el en husbil eller en ny buss.
Och så ska jag må gott, det är det viktigaste. cool.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon