Lilla hjärtat
08-01-2010, 10:17
Hej!
Jag har beställt frön till röd maracuja. Såg så otroligt vacker ut på bild. I går kom fröpåsen. Och på den står det att sådden ska hålla 28-30 grader tills groning skett - vilket kan gå snabbt, men kan ta upp till ett år. Hur i hela friden fixar jag det? Någon med smarta idéer? Eller tror ni att den gror ändå?
Dessutom vill den ha lite torv i jorden. Jag har en påse med trädgårdstorv. Är det sånt jag ska blanda i jorden där jag sår, eller vad menas?
Välidgt tacksam för råd.
//Linda
Alexander-VG-zon3
08-01-2010, 12:40
lägg dom i blöt under 1-2dygn. därefter sår du dom i såjord, håll varmt som där står och ljust. så dom på ytan eller strax under. om du kan ha dom i miniväxthus eller en platspåse över så det hålls varmt och fuktigt. är dom färska så gror dom på 3-6dagar är dom inte färska kan det ta upp till 3månader (1år tycker jag låter lite väl långtid för den växten, men det är möjligt det kan ta ett år beronde på¨hur färska dom är och i vilken temp).
när du sedan fått upp rejäla plantor och du ska skola om dom så trivs dom i rhododendronjord som du blandar upp extra med grus, leca, perlit, bark m.m. för bättre dränering. eller vilken jord som med lågt ph funkar för dom, men ren torv kan nog bli för fuktigt såfall grovtorv och nåt annat material som dränerar och gör det mer luckert. när du ska så så räcker det med vanlig såjord.
Hej
Frö täcker på dubbel sin volym jord.
Bassam
Lilla hjärtat
25-01-2010, 19:44
Hej!
Tack för svaren. Jag kanske ska göra så att jag väntar med att så fröna tills i sommar när det är varmt i växthuset. Då får ju fröet den värme den vill ha för att gro och samtidigt är det ljust. Ska hur som helst bli spännande att se om det lyckas

Må så gott!
//Linda