Gunvor Nilsson
I sista numret av AoT finns en bild av en tvättmaskinstrumma som planteringskärl. Kom att tänka på en forumsmedlem som skall plantera i sina soptunneskåp!
Jag föreslog min oäkta hälft att jag skulle ta den gamla diskbänksplåten som ligger under huset och gräva ner i gräsmattan och ha diskhon som fågelbad med stenar i och slasktratten till plantering av en rugge med tjusigt gräs och på diskbänksplåten lägga en kapillärmatta att ställa mina pelargoner på.
Recycling på mitt vis! laugh.gif
Hannele
Jag såg en sån här tvättrumma med blommor i i Hedens Lustgård i Göteborg.

Man kan plantera i allt möjligt - inte bara i pallkragar...

*Felix matte*
Kära Hannele, jag var och kikade på tvättrumman i min maskin men inte ser den ut som på din bild.
Lät det inte väldigt högt när du körde maskin med rektangulär trumma???
Inte heller är min gjord av frigolit.
Höll din för vittvätt i 90grader? wink.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Fialotta
Ha, ha

Läckert med blommor i kvadrat i tvättmaskin,
varför har ingen kommit på det förr laugh.gif laugh.gif

Kram
Hannele
Jag har inte publicerat nån bild på blommande tvättmaskintrumma... har bilden i pappersformat - scannern är för trött.
Jag visade bara lite fler varianter att odla i - alla är bra utom de dåliga!
Gunvor Nilsson
CITAT (Hannele @ 22-12-2002, 20:59)
Jag såg en sån här tvättrumma med blommor

Hannele, du skrev ju faktiskt "en sån här"! Undrade också hur din tvätt såg ut efter en vända i den tvättmaskinen!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon